Będzie nowa polska europosłanka. Wiemy, kiedy zastąpi Kierwińskiego
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby prasowe Parlamentu Europejskiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie nową europosłanką, zastępując Marcina Kierwińskiego. Zmiana ta zostanie formalnie przyjęta podczas posiedzenia Parlamentu 21 października.
Parlament Europejski na posiedzeniu 21 października przyjmie do wiadomości wybór Hanny Gronkiewicz-Waltz na europosłankę w miejsce Marcina Kierwińskiego - poinformowały w poniedziałek służby prasowe tego organu.
Datą objęcia mandatu przez Gronkiewicz-Waltz będzie 10 października, a więc dzień, w którym marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie w tej sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20-lecie Polski w UE. Eksperci o zaletach i wyzwaniach dla Warszawy
Na mandat musiała poczekać
Mandat Marcina Kierwińskiego wygasł z dniem 26 września, w związku z jego nominacją na stanowisko pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.
Potwierdzenie wygaśnięcia jego mandatu przez marszałka Sejmu nastąpiło 30 września, zaś Parlament Europejski przyjął to do wiadomości 7 października.
Zasady obsadzania wakatów na pozostałą część kadencji europosłów leżą w gestii poszczególnych państw członkowskich. To one informują Parlament Europejski o wyznaczeniu nowego przedstawiciela, a decyzja następnie ogłaszana jest na posiedzeniu plenarnym. Nowy członek PE może objąć mandat dopiero po podpisaniu deklaracji o niepołączalności tej funkcji z inną działalnością.
Była prezydent Warszawy w Brukseli
Hanna Gronkiewicz-Waltz kandydowała do Parlamentu Europejskiego z tej samej listy co Marcin Kierwiński, uzyskując czwarty najlepszy wynik na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach w okręgu warszawskim. Według danych, na Gronkiewicz-Waltz głosowało 94 474 wyborców, co stanowiło 7,24 proc. wszystkich oddanych głosów.
Marcin Kierwiński objął mandat europosła po wyborach, zdobywając 143 179 głosów. W tym samym okręgu z listy KO wygrali również Kamila Gasiuk-Pihowicz (137 811 głosów) oraz Michał Szczerba (120 667 głosów).
Czytaj też:
Źródło: PAP/WP