Trwa ładowanie...

Gorąco po wywiadzie senator Biejat dla WP. Straciła szansę na wysokie stanowisko

Magdalena Biejat, wbrew medialnym spekulacjom, nie będzie kandydatką na marszałka Senatu - dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska. Współprzewodnicząca Lewicy Razem, wybrana do izby wyższej jako kandydatka paktu senackiego, wywołała irytację w KO i Trzeciej Drodze po wywiadzie w WP.

Magdalena Biejat po wręczeniu jej zaświadczenia o wyborze na senatoraMagdalena Biejat po wręczeniu jej zaświadczenia o wyborze na senatoraŹródło: FORUM, fot: Adam Chelstowski
d4h95gv
d4h95gv

- Mamy już kandydata na marszałka. Nie jest nim pani Biejat - mówi nam członek Zarządu Krajowego PO.

Magdalena Biejat znana jest z wygłaszania zdecydowanych poglądów, często nie idących w parze z tym, co chcieliby przekazywać w mediach politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, a nawet niektórzy przedstawiciele Nowej Lewicy.

Mimo to Biejat - współliderka Lewicy Razem (która jest "bardziej wyrazistą" częścią Nowej Lewicy) - była w ostatnich tygodniach wymieniana jako jedna z głównych kandydatek na marszałka Senatu.

Nazwisko nowej senator faktycznie funkcjonowało w politycznym obiegu przy Wiejskiej. Każda poważna redakcja, opisująca polityczne układanki przy tworzeniu przyszłego rządu, wymieniała Biejat na giełdzie nazwisk. I to obok tak zasłużonych dla opozycji osób, jak Małgorzata Kidawa-Błońska.

d4h95gv

Jednak jak dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska, na tydzień przed ogłoszeniem umowy koalicyjnej zawieranej przez Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę, można wykluczyć już, że Biejat będzie nowym marszałkiem Senatu. Potwierdzili nam to wysoko postawieni politycy KO z władz Platformy. - Ma szansę być jedynie wicemarszałkinią. Stanowisko marszałka nie wchodziło w grę - usłyszeliśmy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Umowy B2B. Senator Lewicy: To oszustwo

Odważne wypowiedzi nie pomogły

Dlaczego jej nazwisko spadło z agendy? Z kilku powodów. Politykom opozycji, jak usłyszeliśmy, nie podobały się wypowiedzi Biejat z ostatnich tygodni. M.in. o tym, że "rozmowy wewnątrz koalicji dominują sprawy stanowisk, a nie te programowe". 26 października senator stwierdziła w Radiu Zet, że "liderzy koalicji opozycyjnej popełniają błąd", bo "nie jest kwestią zasadniczą to, kto na jakim stanowisku zasiądzie, tylko to, jak programowo ten rząd się ułoży".

d4h95gv

- To, co mnie martwi dzisiaj, to to, że my o tym nie rozmawiamy. Nie widzę śladu rozmów programowych między sobą - stwierdziła Biejat.

Następnie krytykowała wiceprzewodniczącą PO Izabelę Leszczynę (typowaną przez niektórych na ministra finansów w rządzie Donalda Tuska) za to, że mówi o "dziurze Morawieckiego", której - zdaniem senator Lewicy Razem - nie ma. - Słyszę opowieści posłanki Leszczyny, że jest jakaś "dziura Morawieckiego" w budżecie i nie da się rzeczy zrobić. I nie słyszę żadnej kontry ze strony liderów - narzekała Biejat.

Jeszcze wcześniej Biejat skrytykowała program Koalicji Obywatelskiej.

d4h95gv

- Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoje 100 punktów programowych, które wyglądają, jakby uruchomili maszynę losującą i wyciągnęli z niej trochę postulatów Lewicy, trochę postulatów Trzeciej Drogi, trochę postulatów Konfederacji i wrzucili do wielkiego worka. Wyszło z tego właściwie ni pies, ni wydra, tylko coś na kształt świdra - stwierdziła w jednym z wywiadów.

Krok za daleko. "Obraziła naszych wyborców"

Czarę goryczy przelały natomiast wypowiedzi Biejat w programie "Tłit" Wirtualnej Polski 3 listopada. Senator zgodziła się z twierdzeniem, że "propozycje podatkowo-składkowe Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi to ukłony w stronę osób o najwyższych dochodach"; sprzeciwiła się szybkiemu podnoszeniu kwoty wolnej do 60 tys. zł, zadeklarowała, że jej formacja będzie przeciwko "kredytowi 0 proc.", a także skrytykowała pomysł powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej od przedsiębiorców (to jedne z głównych zapowiedzi KO i Trzeciej Drogi).

Największe kontrowersje i sprzeciw polityków KO wywołały jednak wypowiedzi Biejat o tym, że należy powrócić do "testu przedsiębiorcy" (dawny i powszechnie krytykowany pomysł PiS z Polskiego Ładu) - tak, by wyeliminować - jak stwierdziła Biejat - "oszustów", którzy pracują na umowach B2B, mimo że ich praca wygląda tak, jak praca na etacie (tyle że z dużo mniejszym obciążeniem podatkowym).

d4h95gv

Wypowiedź Biejat na samym portalu X (dawny Twitter) mogła być odtworzona nawet 1,5 mln razy.

Nasi rozmówcy z KO stwierdzili, że nie wyobrażają sobie, by na eksponowanych stanowiskach państwowych znajdowały się osoby, które - to cytat z jednego z polityków Platformy - "obrażają tysiące wyborców opozycji". Nawet, jeśli senator Biejat kierowały szlachetne intencje.

Według naszych nieoficjalnych informacji Biejat może zostać wicemarszałkiem Senatu.

d4h95gv

Jak mówi się w parlamentarnych kuluarach, funkcja marszałka Senatu - analogicznie jak w Sejmie - może być rotacyjna. Czyli marszałek pełni swoją funkcję dwa lata, a po tym następuje zmiana. Czy wówczas Biejat otrzyma szansę? Niewykluczone, choć żaden z rozmówców tak daleko w przyszłość wybiegać nie chce.

Głośną rozmowę z współprzewodniczącą Lewicy Razem w programie "Tłit" WP można obejrzeć TUTAJ.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: Michal.Wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h95gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h95gv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj