Genetyka szansą dla świata
Sklonowanie owcy Dolly i eksperymenty genetyczne na roślinach otwierają nowe granice naukowe - wynika z raportu ONZ o rozwoju społecznym w 2001 roku.
13.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przedstawiciel ONZ w Polsce - Marc Destanne de Bernis powiedział, że biotechnologia podniesie poziom życia w biednych krajach. Musimy rozważać wszelkie potencjalne zagrożenia dla środowiska i zdrowia, wynikające z eksperymentów genetycznych. Nie powinniśmy jednak rezygnować z wykorzystania organizmów zmodyfikowanych genetycznie - powiedział Destanne de Bernis.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - prof. Krzystof Ners uważa, że Polska powinna korzystać z osiągnięć biotechnologii. Najważniejsze jest zastępowanie pestycydów przez środki, które są bardziej zaawansowane technologicznie. To jest niewątpliwie korzystna rewolucja, chociaż może wywołać przejściowe zawirowania w ekosystemie - powiedział Ners.
Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Mirosław Mossakowski jest zdania, że upowszechnianie nowych technologii jest najlepszym sposobem na zmniejszenie światowego ubóstwa. Krajom rozwiniętym technologie pomogą w bogaceniu się, krajom rozwijającym się - w dostarczeniu leków i żywności. Bogaci wreszcie zaczynają rozumieć, że muszą dzielić się z biednymi. Ubodzy to ogromna siła, która może stwarzać zagrożenie - powiedział Ners.
Raport wzywa kraje rozwinięte do dzielenia się nową technologią z krajami biednymi.(mon)