Gdzie są pożary w Europie? Te kraje walczą z ogniem

Kraje położone na południu Europy zmagają się z niebezpiecznymi pożarami. Sytuacji nie poprawia wysoka temperatura oraz brak opadów. Alarmujące doniesienia płyną z wielu państw - w tym z popularnych, wakacyjnych kurortów.

Pożary w Europie. Mapa 2023. Ogień w kolejnych państwach
Pożary w Europie. Mapa 2023. Ogień w kolejnych państwach
Źródło zdjęć: © NASA, PAP

Z pożarami, rozprzestrzeniającymi się na kolejnych terenach, od ponad tygodnia walczy Grecja. Ogień pojawił się również we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii. To jednak niejedyne europejskie kraje, które zostały dotknięte klęską.

Pożary w Europie 2023. Grecja wciąż walczy z ogniem

Pożary, które początkowo pojawiły się na greckich wyspach - m.in. Rodos, Korfu i Eubei, wciąż stanowią zagrożenie zarówno dla miejscowej ludności i turystów, jak i ekosystemu. W kraju pojawiły się również nowe ogniska pożarów, zarówno w północno-wschodnich regionach, jak i na półwyspie peloponeskim.

Jak poinformowała państwowa służba meteorologiczna, w czwartek, 27 lipca, na tych terenach może dojść do wichur, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ognia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pożary. Europa. Trudna sytuacja w Chorwacji

Z ogniem walczą również chorwaccy strażacy. Najniebezpieczniejsze pożary wybuchły w tym kraju w rejonie Dubrownika - popularnego kurortu, który w okresie letnim odwiedza wielu turystów.

Jak w czwartkowy poranek przekazało chorwackie stowarzyszenie straży pożarnej, ogień w regionie Župa Dubrovačka Plat wciąż występuje, jednak "jest pod nadzorem strażaków". Służby podały, że spłonęło 500 ha terenów.

Pożary na Sycylii. Włochy. Akcja gaśnicza trwa nadal

Pożary trawią także Włochy. Ogień pojawił się na wyspach - m.in. na Sycylii, jak i w części kontynentalnej kraju.

Jak donosi rainews.it, wciąż płoną tereny znajdujące się w rejonie Palermo i Valle Fico.

"Na Sycylii sytuacja się poprawia, ale są krytyczne problemy" - przekazano.

Jak podano w środę, 26 lipca, ugaszony został natomiast pożar w Cagliari, poskromiono również ogień, który pojawił się Borgetto, na górze Gradara.

Pożary na wyspach Kanaryjskich. Zarządzono ewakuację

Z pożarami walczy też Hiszpania. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia, w środę, 26 lipca, zarządzono ewakuację kilkuset mieszkańców Gran Canarii. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, prezydent organu zarządzającego wyspą Antonio Morales poinformował, że pożar lasu w rejonie El Cortijo de Huertas w gminie Tejeda został opanowany w 95 proc.

Pożary w Europie. Mapa przedstawia pożary, do których doszło w dniach 25-27 lipca
Pożary w Europie. Mapa przedstawia pożary, do których doszło w dniach 25-27 lipca© NASA

Hiszpańska Agencja Meteorologiczna wciąż jednak przestrzega przed wysokim ryzykiem pożarowym. Jak przekazuje portal europapress.es, "poziom ryzyka pożarów lasów w ten czwartek jest wysoki na Guadalentín, północno-zachodnim i zachodnim wybrzeżu".

Pożary w Portugalii. Ogień pojawił się pod Lizboną

Z rozprzestrzeniającym się ogniem od 25 lipca walczą także portugalskie służby. Ogień pojawił się m.in. na zachodzie Lizbony, skąd ewakuowano miejscową ludność. Jak podał Portugalski Instytut Morza i Atmosfery, w czwartek, 27 lipca, zagrożonych pożarami jest około 60 gmin w północnej i środkowej części kraju, w tym okręgi: Bragança, Vila Real, Faro, Lizbona, Santarém, Coimbra, Porto, Braga.

Portugalski instytut jednocześnie przewiduje, że od czwartku ma nastąpić stopniowy spadek temperatury powietrza.

Turcja. Pożary. Kraj wciąż walczy z żywiołem

Kolejnym krajem, walczącym z pożarami, jest Turcja. W środę, 26 lipca, z ogniem, który pojawił się na terenach leśnych, znajdujących się w Kemer, położonym nieopodal Antalyi, walczyło ponad 600 strażaków.

Jak informują lokalne media, w czwartek ogień zaczął zagrażać mieszkańcom Kinik, znajdującego się w dystrykcie Izmir. Z tego powodu zarządzono ewakuację trzech dzielnic.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)