Trwa ładowanie...

Gdańsk. Jest decyzja ws. Lecha Kaczyńskiego

Lech Kaczyński nie zostanie Honorowym Obywatelem Gdańska. O decyzji w tej sprawie przesądził sprzeciw radnych Koalicji Obywatelskiej.

Gdańsk. Jest decyzja ws. Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Remigiusz Sikora
d4g3nep
d4g3nep

Wnioskiem w sprawie Kaczyńskiego w poniedziałek zajmowała się Komisja Petycji, Skarg i Wniosków Rady Miasta Gdańska. Za wnioskiem zagłosowało dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości, a troje radnych Koalicji Obywatelskiej - przeciw.

Sekretarz klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasz Bejm powiedział Radiu Gdańsk, że radni mieli wątpliwości prawne, czy takim tytułem można uhonorować osoby zmarłe. Mieli też zastrzeżenia do uzasadnienia wniosku, w którym - ich zdaniem - nie ma mowy o zasługach Lecha Kaczyńskiego dla Gdańska.

- O zasługach Lecha Kaczyńskiego można zorganizować konferencję naukową - ripostuje radny PiS Dawid Krupej.

Zobacz także: Chcą pozwać Kaczyńskiego. Jest reakcja szefa KPRM

Petycję w sprawie nadania honorowego obywatelstwa dla zmarłego prezydenta Polski za wybitne zasługi dla kraju złożyło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. "Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem. To miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną. Swoją piękną, bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska" - czytamy.

d4g3nep

Lech Kaczyński był związany z Trójmiastem od wczesnych lat 70. Był profesorem prawa pracy Uniwersytetu Gdańskiego, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, Komitetu Obrony Robotników oraz delegatem na pierwszym zjeździe Solidarności. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, w następnych latach był m.in. ministrem sprawiedliwości, prezesem Najwyższej Izby Kontroli i prezydentem Warszawy. W roku 2005 został prezydentem RP. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Nad odrzuceniem petycji o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Lechowi Kaczyńskiemu na jednej z najbliższych sesji będzie głosować także całe gremium Rady Miasta Gdańska.

Źródło: radiogdansk.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g3nep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3nep
Więcej tematów