Trwa ładowanie...

Muzeum Polin nadal bez dyrektora. Poszło o Lecha Kaczyńskiego

Przedłuża się decyzja o nominacji prof. Dariusza Stoli na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polin. - Dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego organizacji konferencji poświęconej nieżyjącemu prezydentowi - wyjaśnił powody braku decyzji wicepremier Piotr Gliński w Radiu Maryja.

Muzeum Polin nadal bez dyrektora. Poszło o Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4izlly
d4izlly

Dwa miesiące temu stołeczny ratusz rozstrzygnął konkurs na nowego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 15-osobowa komisja konkursowa wybrała na to miejsce ponownie prof. Dariusza Stolę, który był dyrektorem Polin do 2014 r.

Dariusz Stola do dzisiaj nie otrzymał nominacji od Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W Radiu Maryja szef resortu zdradził, dlaczego dotąd tego nie zrobił.

- Taki był wynik komisji, ale mianuje go minister kultury. Skorzystałem ze swoich uprawnień i analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ między konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli, które się w moim uznaniu nie bardzo mieszczą w statucie tej instytucji - powiedział Piotr Gliński.

Minister podkreślił, że misją muzeum jest dbanie o "dobrą jakość dialogu polsko-żydowskiego", który jest "pełny napięć". - Duże zasługi w poprawianiu tych relacji miał prezydent Lech Kaczyński, który był także jednym z współtwórców Muzeum Polin, on zdecydował o tym, że miasto przeznaczyło działkę i rozpoczęła się budowa - dodał Gliński.

d4izlly

- Dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne, tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich - powiedział wicepremier.

Jest odpowiedź muzeum

Wypowiedź Glińskiego skomentowało Muzeum Polin, publikując komunikat w tej sprawie na swojej stronie internetowej.

"Uprzejmie informujemy, że 4 lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego wraz Panią Martą Kaczyńską zwrócili się do muzeum z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem 'Lech Kaczyński a Izrael' - czytamy w komunikacie.

d4izlly

"Dyrektor muzeum przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję" - podkreśliło muzeum.

Biuro prasowe zwraca też uwagę, że prof. Stola pozytywnie odnosi się do roli, jaką odegrał Lech Kaczyński przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich. "Dyrektor Stola i inni przedstawiciele Muzeum wielokrotnie publicznie podkreślali wkład śp. Lecha Kaczyńskiego w utworzenie Muzeum Polin. Jako prezydent stolicy, wraz z ówczesnym ministrem kultury i Stowarzyszeniem ŻIH, śp. Lech Kaczyński był w 2005 r. współzałożycielem naszej instytucji. Także później, wielokrotnie okazywał nam życzliwość i pomoc, współpracując z osobami z różnych środowisk, dla wspólnego dobra" - cztamy w komunikacie.

Źródło: TVN Warszawa

d4izlly

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4izlly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4izlly
Więcej tematów