Trwa ładowanie...

"Gałęziówka" czyli nowy hit sprzedaży Lasów Państwowych. Polacy kupują jej coraz więcej

Polacy masowo kupują chrust. Jak podają Lasy Państwowe, sprzedaż drewna do sierpnia 2022 zwiększyła się o 46 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Dużym zainteresowaniem cieszy się tzw. gałęziówka. Jej cena różni się w zależności od gatunku drewna oraz metody jego pozyskania.

Gałęziówka, czyli drobne drewno z lasu. Ile kosztuje? Lasy Państwowe podały cenęGałęziówka, czyli drobne drewno z lasu. Ile kosztuje? Lasy Państwowe podały cenęŹródło: Pixabay
d3uao8q
d3uao8q

Lasy Państwowe podały Polskiej Agencji Prasowej, że do końca sierpnia 2022 r. sprzedano 545 tysięcy metrów sześciennych tzw. gałęziówki. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Wyższa jest także jej cena - według wyliczeń, średni wzrost kształtuje się na poziomie 90-100 procent.

Gałęziówka, czyli drewno z lasu

Gałęziówką w żargonie leśniczym określane jest drobne drewno opałowe, które powstaje z odcinanych przez drwali gałęzi. Jak podają Lasy Państwowe "W bardziej formalnej nomenklaturze drewno to określa się jako drewno małowymiarowe, czyli takie, którego średnica nie przekracza 7 cm w korze i 5 cm bez kory w grubszym końcu".

Gałęziówka to najtańszy rodzaj drewna opałowego, który ze względu na trudności z dostępnością węgla oraz pozostałych surowców energetycznych cieszy się coraz większą popularnością - zwłaszcza w rejonach wsi, położonych w sąsiedztwie lasów.

d3uao8q

Czy gałęziówka jest za darmo?

Nawet tak drobne drewno podlega wycenie, również w przypadku, gdy zostało zebrane po zrębie lub czyszczeniu lasu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska prawo do pierwokupu "odpadów zrębowych" mają lokalni mieszkańcy. Gałęziówki nie można zbierać "na własną rękę" - należy przestrzegać wyznaczonych przez nadleśnictwa miejsc zbiórki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zbieranie chrustu w lasach. "To zostało złośliwie wyśmiane"

Gałęziówka cena. Nadleśnictwo Niedźwiady podaje cennik

Cena gałęziówki może nieznacznie różnić się, w zależności od regionu, w której zostanie kupiona. Co ważne, na koszty zakupu ma wpływ to, czy drewno pochodzi z tak zwanego samozbioru czy z przygotowanych i dociętych przez leśników stosów. Duży wpływ na cenę drewna ma także jego gatunek.

d3uao8q

Nadleśnictwo Niedźwiady przygotowało przykładowy cennik drewna leśnego. Za metr sześcienny drobnicy gałęziowej M2 pozyskanej kosztem nadleśnictwa trzeba zapłacić:

  • 170,7 złotych brutto za Sosnę, Świerk oraz mieszankę drewna iglastego
  • 218,66 złotych brutto za Brzozę, Dąb i Buk oraz pozostałe drzewa liściaste.

Za drobnicę gałęziową M2 w przypadku drewna pozyskanego kosztem i staraniem nabywców w Nadleśnictwie Niedźwiady trzeba zapłacić:

  • 25,88 złotych brutto za metr sześcienny w przypadku drewna iglastego
  • 46,59 złotych brutto za metr sześcienny w przypadku drewna liściastego.
d3uao8q

Jak podaje rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski, w związku z zainteresowaniem nie zwiększono wycinki "Majowe wytyczne dyrektora LP miały na celu udostępnienie jak największej liczby powierzchni, gdzie drewno z gałęzi można było pozyskać. Nie ścięliśmy więcej drzew, a bardziej efektywnie je wykorzystaliśmy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uao8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uao8q
Więcej tematów