"Gałęziówka" czyli nowy hit sprzedaży Lasów Państwowych. Polacy kupują jej coraz więcej
Polacy masowo kupują chrust. Jak podają Lasy Państwowe, sprzedaż drewna do sierpnia 2022 zwiększyła się o 46 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Dużym zainteresowaniem cieszy się tzw. gałęziówka. Jej cena różni się w zależności od gatunku drewna oraz metody jego pozyskania.
Lasy Państwowe podały Polskiej Agencji Prasowej, że do końca sierpnia 2022 r. sprzedano 545 tysięcy metrów sześciennych tzw. gałęziówki. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Wyższa jest także jej cena - według wyliczeń, średni wzrost kształtuje się na poziomie 90-100 procent.
Gałęziówka, czyli drewno z lasu
Gałęziówką w żargonie leśniczym określane jest drobne drewno opałowe, które powstaje z odcinanych przez drwali gałęzi. Jak podają Lasy Państwowe "W bardziej formalnej nomenklaturze drewno to określa się jako drewno małowymiarowe, czyli takie, którego średnica nie przekracza 7 cm w korze i 5 cm bez kory w grubszym końcu".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Gałęziówka to najtańszy rodzaj drewna opałowego, który ze względu na trudności z dostępnością węgla oraz pozostałych surowców energetycznych cieszy się coraz większą popularnością - zwłaszcza w rejonach wsi, położonych w sąsiedztwie lasów.
Czy gałęziówka jest za darmo?
Nawet tak drobne drewno podlega wycenie, również w przypadku, gdy zostało zebrane po zrębie lub czyszczeniu lasu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska prawo do pierwokupu "odpadów zrębowych" mają lokalni mieszkańcy. Gałęziówki nie można zbierać "na własną rękę" - należy przestrzegać wyznaczonych przez nadleśnictwa miejsc zbiórki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbieranie chrustu w lasach. "To zostało złośliwie wyśmiane"
Gałęziówka cena. Nadleśnictwo Niedźwiady podaje cennik
Cena gałęziówki może nieznacznie różnić się, w zależności od regionu, w której zostanie kupiona. Co ważne, na koszty zakupu ma wpływ to, czy drewno pochodzi z tak zwanego samozbioru czy z przygotowanych i dociętych przez leśników stosów. Duży wpływ na cenę drewna ma także jego gatunek.
Nadleśnictwo Niedźwiady przygotowało przykładowy cennik drewna leśnego. Za metr sześcienny drobnicy gałęziowej M2 pozyskanej kosztem nadleśnictwa trzeba zapłacić:
- 170,7 złotych brutto za Sosnę, Świerk oraz mieszankę drewna iglastego
- 218,66 złotych brutto za Brzozę, Dąb i Buk oraz pozostałe drzewa liściaste.
Za drobnicę gałęziową M2 w przypadku drewna pozyskanego kosztem i staraniem nabywców w Nadleśnictwie Niedźwiady trzeba zapłacić:
- 25,88 złotych brutto za metr sześcienny w przypadku drewna iglastego
- 46,59 złotych brutto za metr sześcienny w przypadku drewna liściastego.
Jak podaje rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski, w związku z zainteresowaniem nie zwiększono wycinki "Majowe wytyczne dyrektora LP miały na celu udostępnienie jak największej liczby powierzchni, gdzie drewno z gałęzi można było pozyskać. Nie ścięliśmy więcej drzew, a bardziej efektywnie je wykorzystaliśmy".