Alarmujące ustalenia. Fundusz Kościelny poza kontrolą rządu

Ministerstwo potwierdza, że "nie ma możliwości ustalenia", którym konkretnie kościołom finansuje składki. Na liście mogą być wspólnoty o egzotycznych doktrynach, a nawet założone przez gangsterów - podaje "Rzeczpospolita".

Fundusz Kościelny poza kontrolą. Rząd nie wie, gdzie idą miliony
Fundusz Kościelny poza kontrolą. Rząd nie wie, gdzie idą miliony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Trip
oprac. PC

"Rzeczpospolita" wzięła na tapet Chrześcijański Kościół Głosicieli Dobrej Nowiny, czyli zarejestrowany w Polsce w 1995 roku fikcyjny związek wyznaniowy, który jego liderzy wykorzystywali do celów przestępczych. Na 58 członków kościoła, 41 figurowało w policyjnych kartotekach, a część z nich była poszukiwana listami gończymi. W 2004 roku 10 członków zostało zatrzymanych przez CBŚ pod zarzutem handlu umowami darowizn na rzecz kościoła.

"Mimo rozbicia szajki przez CBŚ w 2004 roku kościół wciąż jest wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA. I nie można wykluczyć, że otrzymuje wsparcie z Funduszu Kościelnego" - informuje dziennik.

Gazeta wskazuje, że z odpowiedzi na interpelację poselską Anity Kucharskiej-Dziedzic z Lewicy, której udzielił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski, wynika, iż państwo nie wie, kogo wspiera z Funduszu Kościelnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na zapytanie poselskie, jakie kościoły uzyskały największe wsparcie w ostatnich latach, wiceminister przyznał, że zarówno rząd, jak i ZUS nie mają możliwości "ustalenia kwot składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z Funduszu Kościelnego, opłaconych w poszczególnych okresach za duchownych konkretnych kościołów".

Powodem ma być fakt, że w wypełnianym przez duchownych dokumencie zgłoszeniowym do ZUS nie ma wskazanej rubryki na wpisanie nazwy kościoła czy związku wyznaniowego.

- To absurd. O większości istniejących w Polsce kościołów i związków wyznaniowych nigdy nie słyszeliśmy, co nie przeszkodziło im w stworzeniu sobie filaru emerytalnego na koszt podatnika - komentuje w rozmowie z dziennikiem Kucharska-Dziedzic.

Tymczasem "Rzeczpospolita" wskazuje, że w wykazie MSWiA znajduje się też m.in. Kościół Remonstrantów Polskich, zamieszany przed laty w aferę samochodową, a także wspólnoty o egzotycznych doktrynach, jak Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego albo Polski Kościół Dialogu, na czele którego stoi "dialogos".

W budżecie państwa na 2024 rok na Fundusz Kościelny zabezpieczono 257 mln zł. Rząd Donalda Tuska zapowiada zmiany, ale prace posuwają się w ślimaczym tempie.

Czytaj także:

Źródło: "Rzeczpospolita", WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (216)