Ruszają zmiany w Funduszu Kościelnym. Jest komunikat z rządu

Trwają prace Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przekazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, jeszcze we wrześniu wypracowanymi rozwiązaniami ma się zająć rząd. W planach jest likwidacja Funduszu w obecnej formie.

Ruszają zmiany w Funduszu Kościelnym. Jest komunikat z rządu
Ruszają zmiany w Funduszu Kościelnym. Jest komunikat z rządu
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Szelag/REPORTER
Maciej Zubel

Jak dotąd Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego zebrał się dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie miało miejsce w styczniu, drugie - w piątek.

- Chcielibyśmy przedstawić kompleksową propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego wraz z nowymi rozwiązaniami, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło już w kwietniu - przekazał wiceszef resortu Sebastian Gajewski.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KPRM podano, że na piątkowym posiedzeniu omawiano "koncepcje dotyczące przedmiotu działania przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych resortów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polska przygotowana na zagrożenia? "Oczywiście, że tak"

Poinformowano również, że do najbliższego poniedziałku członkowie zespołu zostali zobowiązani do wyznaczenia kandydatów do prac zespołu "problemowego/roboczego", który zajmie się analizą propozycji przedstawionych przez członków zespołu międzyresortowego.

"We wrześniu Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego ma przedstawić propozycje wypracowanych rozwiązań na posiedzeniu Rady Ministrów" - można przeczytać w komunikacie.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Funkcjonuje ponad 70 lat

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Jest ich 185.

Prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego trwały już w latach 2012-2013. Wówczas zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano.

W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (580)