To dlatego Benedykt abdykował. Franciszek mówi, że też by mógł
- W rozmowie z dziennikarzem Javierem Martínezem-Brocalem papież Franciszek przypomniał swojego poprzednika. Wyznał, co miało kierować Benedyktem XVI w podjęciu decyzji o abdykacji.
Swoimi wspomnieniami o poprzedniku Franciszek podzielił się w wydanej właśnie książce. Składają się na nią trzy rozmowy między obecnym papieżem, a Javierem Martínezem-Brocalem. Miały one miejsce w okresie od lipca 2023 do stycznia 2024 roku.
Dziennikarz zapytał Franciszka o rezygnację Benedykta XVI.
- Pewnego razu rozmawialiśmy i pojawiło się to pytanie. Czuł, że jego siły go zawodzą, a to był problem, ponieważ w lipcu 2013 r. miał udać się do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Jego rezygnacja była gestem szczerości. Nie był w ogóle przywiązany do władzy - wspomina Franciszek. Jak dodał, Benedykt zrezygnował "ze względu na swą uczciwość".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: lista kandydatów PiS na prezydenta. "Mojego kandydata tam nie ma"
Pierwsze spotkanie papieża Franciszka z Benedyktem XVI
Swoje pierwsze spotkanie z Benedyktem XVI po wyborze na biskupa Rzymu Franciszek wspomniał w książce. Doszło do niego w Castel Gandolfo.
- Usiadł przy stole, na którym znajdowało się duże pudełko i teczka. Przedstawił akta śledztwa przeprowadzonego przez trzech kardynałów w sprawie Vatileaks (wyciek do mediów tajnych dokumentów z najbliższego otoczenia Benedykta XVI-red). W sprawę zaangażowana była prawdziwa klika. Byli tacy, którzy manewrowali, tacy, którzy oszukiwali. Wśród ofiar był także ówczesny kardynał Pietro Parolin, chciano zapobiec jego nominacji na sekretarza stanu - zdradził Franciszek.
Papież nie wykluczył, że w przyszłości i on abdykuje. - Teraz te drzwi są otwarte. Jest to opcja, która zawsze istniała, ale Benedykt ją skonkretyzował. Niektórzy pytają mnie, czy ja również zamierzam się zrzec. To realna możliwość, ale na razie nie czuję takiej potrzeby - oświadczył.
Rezygnacja Benedykta XVI
Decyzję o abdykacji Benedykt XVI ogłosił 11 lutego 2013 roku. Jego rezygnacja stanowiła ogromne zaskoczenie i wstrząs dla całego świata. Był on pierwszym biskupem rzymskim od 15. wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Jako powód decyzji 86-letni wówczas papież podał słabnące zdrowie i brak sił.
Komentarze odnośnie papieskiej rezygnacji wahały się od krytyki po wyrazy szacunku. Watykaniści zwracali uwagę na to, że Benedykt XVI nie przeprowadził, ich zdaniem koniecznej reformy kurii rzymskiej.
Mówiono o rywalizujących ze sobą, istniejących wewnątrz kurii stronnictwach i trosce niektórych pracowników nie o dobro Kościoła, lecz o własną karierę. Przemawiała za tym afera Vatileaks, związana z wyciekiem poufnych dokumentów papieskich. Pojawiły się też odmienne opinie, że rezygnując z urzędu, Benedykt XVI ułatwił zmiany swemu następcy.
Benedykt XVI, czyli pochodzący z Niemiec Joseph Ratzinger, był 265. papieżem. Jego pontyfikat trwał od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.
Przeczytaj też:
Źródło: ekai.pl