Trwa ładowanie...

Ustalili możliwe źródło. Stąd fentanyl rozlewa się po Polsce?

Pierwszy raport o sprzedaży opioidów trafił do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podkreśliła, że sprawa została przekazana policji. Analitycy szukają odchyleń. - Jeżeli jakiś lekarz wypisywał leki kardiologiczne i nagle wypisuje leki opioidowe, to jest to zjawisko niepokojące - mówiła w rozmowie z Programem I Polskiego Radia.

Fentanyl atakuje Polaków? Powstał pierwszy raportFentanyl atakuje Polaków? Powstał pierwszy raportŹródło: X
dq1rcq9
dq1rcq9

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zobligowała Centrum e-Zdrowia do codziennego raportowania recept wystawianych na opioidy. To reakcja na doniesienia o przypadkach zażycia fentanylu, nazywanego "narkotykiem zombie", który bardzo szybko uzależnia.

- Pierwszy raport dostałam wczoraj i wczoraj jeszcze powołaliśmy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele policji, Ministerstwa Zdrowia i Krajowej Administracji Skarbowej. Do tego zespołu informacja z tego raportu idzie. Później policja będzie podejmowała działania operacyjne - mówiła w rozmowie z radiową Jedynką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej niebezpieczny narkotyk coraz popularniejszy

Podkreśliła, że analitycy śledzą niepokojące odchylenia od trendu. - Jeżeli jakiś lekarz wypisywał leki kardiologiczne i nagle wypisuje leki opioidowe, to jest to zjawisko niepokojące - mówiła.

dq1rcq9

- Mamy w ciągu jednego dnia wypisane kilkaset recept i one są realizowane w różnych miastach w Polsce oddalonych od siebie znacznie. Wypisuje je osoba, która ma jeden numer pozwolenia wykonywania zawodu. To oznacza, że to jest receptomat - dodała.

Możliwe ograniczenia

Minister podkreśliła, że monitoringi i raportowanie to nie jedynie działania, jakie resort planuje.

- Musimy ograniczyć dostępność opioidów i fentanylu. Ale musimy pamiętać, że są ludzie, którzy potrzebują tego do uśmieżenia bólu, np. pacjenci w fazie paliatywnej, pacjenci onkologiczni. Nie można zabronić pacjentom dostępu do tego leku w ogóle. Nasz zespół pracuje jednak nad pewnymi ograniczeniami, ale będziemy konsultować to z lekarzami - mówiła Leszczyna.

Do tej pory w Polsce z powodu fentanylu zmarły cztery osoby – w lutym trzy w Żurominie (woj. mazowieckie), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

dq1rcq9

Jak podało Radio ZET, od początku 2024 r. Główny Inspektorat Sanitarny odnotował już 48 przypadków zatruć fentanylem w Polsce.

Czytaj więcej:

Źródło: Program I Polskiego Radia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dq1rcq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq1rcq9
Więcej tematów