ETPCz o Polsce. Jest wyrok ws. sędziów
Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok ogłoszono w poniedziałek w Strasburgu.
ETPCz zajmował się skargą złożoną przez dwoje polskich sędziów: Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka. Oboje starali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na nie rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie odwołali się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, który jednak oddalił apelację. Sprawa trafiła więc do Strasburga.
ETPCz o Polsce. Jest wyrok ws. sędziów
Skarżący państwo polskie wskazali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała ich odwołanie, nie jest niezależna i niezawisła, bo składa się z sędziów rekomendowanych przez tzw. neo-KRS.
Zobacz też: Nazwał kobietę "kretynką". Reakcja z PiS na słowa Terleckiego
W poniedziałek ETPCz uznał, że Polska musi podjąć szybkie działania, aby rozwiązać problem braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.
W wyroku uznano też, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo".
Rządzący chcą wyeliminować z zawodu wszystkich niepokornych sędziów
PiS, Solidarna Polska i prezydent Andrzej Duda w ramach zapowiadanej reformy wymiaru sprawiedliwości rozmawiają o mechanizmie eliminacji niepokornych sędziów, którzy podważaliby status sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa – ustaliła Wirtualna Polska.
Przeczytaj też: