Trwa ładowanie...

Erdogan triumfuje. Finowie się ugięli

W środę fińskie ministerstwo obrony ogłosiło decyzję ws. zniesienia embarga na eksport materiałów wojskowych do Turcji. Ankara deklarowała wcześniej, że zgodzi się na akcesję Finlandii do NATO, jeśli władze w Helsinkach zdecydują się na ten krok.

Prezydent Turcji Recep ErdoganPrezydent Turcji Recep ErdoganŹródło: PAP, fot: HOW HWEE YOUNG
d3v61rf
d3v61rf

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zezwolenie na eksport materiałów wojskowych do Turcji było jednym z postulatów Ankary, które Finlandia i Szwecja miały spełnić, by kraj wyraził zgodę na ich dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Minister obrony Savola podjął decyzję o przyznaniu licencji na eksport do Turcji stali służącej do ochrony pojazdów. Koncesji udziela Minister Obrony Narodowej, a sprawa nie była przedmiotem dyskusji w rządzie" - przekazała na Twitterze minister edukacji Finlandii Li Andersson.

Helsinki zablokowały eksport uzbrojenia do Turcji w 2019 roku, gdy Ankara prowadziła operację wojskową przeciwko kurdyjskim grupom w Syrii.

Finowie ogłosili w środę, że wznowią licencję na dostarczanie tureckiej firmie m.in. stali wykorzystywanej do produkcji opancerzenia sprzętu wojskowego. "Hufvudstadsbladet" przekazał, że fiński producent stali Miilux dostarczy tureckiej firmie BMC, która produkuje m.in. opancerzone pojazdy wojskowe, 12 tys. ton materiałów do 2025 roku.

d3v61rf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zauważył rosyjskiego drona. Chwycił za karabin i uratował grupę żołnierzy 

Akcesja do NATO Szwecji i Finlandii

Decyzja Finlandii zapadła, gdy relacje między Turcją i Szwecją uległy znacznemu pogorszeniu.

W sobotę przed ambasadą Turcji w Sztokholmie skrajnie prawicowy polityk Rasmus Paludan spalił Koran, świętą księgę islamu.

Prezydent Recep Erdogan zapowiedział, że w związku z incydentem Szwecja nie powinna już oczekiwać poparcia Ankary ws. wejścia do NATO. Finlandia obawia się, że pogorszenie stosunków szwedzko-tureckich opóźni jej akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

d3v61rf

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przyłączenie do NATO wiosną 2022 roku, po rozpoczęciu brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v61rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3v61rf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj