Działo się, gdy spałeś. Masakra w pieczarkarni. Imigrant oskarżony w USA
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Strzelanina w Half Moon Bay, zginęło siedem osób. Policja zatrzymała 66-letniego imigranta, sprawcę tragedii.
oprac. Karina Strzelińska
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- W poniedziałek w Half Moon Bay w pobliżu San Francisco doszło do dwóch strzelanin - cztery osoby zginęły na terenie pieczarkarni, a trzy w pobliskiej firmie transportowej. Amerykańska policja zatrzymała sprawcę. Według doniesień Reuters to imigrant, obywatel Chin. 66-letni Chunli Zhao został w środę formalnie oskarżony o dokonanie morderstwa z premedytacją.
- W hiszpańskich kościołach San Isidro i Nuestra Senora de La Palma w portowym mieście Algeciras uzbrojony w maczetę mężczyzna zaatakował wiernych, którzy przebywali w świątyniach. Zginęła co najmniej jedna osoba. "El Pais" poinformował, że napastnikiem był 25-letni Marokańczyk. Służby prowadzą śledztwo w sprawie potencjalnego ataku terrorystycznego.
- Wołodymyr Zełenski zaapelował do ONZ, by organizacja pomogła Kijowowi zatrzymać deportację Ukraińców do Rosji - To są dorośli, to są nasze dzieci. Potrzebny jest mechanizm ochrony i przywracania ludzi oraz pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich winnych deportacji. Jestem pewien, że instytucje ONZ mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu - powiedział ukraiński prezydent cytowany w Reuters.
- Grupa hakerska Cold River z Rosji uderzyła w instytucje rządowe, polityczne, środowisko akademickie, dziennikarzy i aktywistów - poinformowały władze Wielkiej Brytanii. Cold River podszywają się pod różne osoby używając fałszywych adresów e-mail i profili w mediach społecznościowych. Według doniesień Reuters od momentu rozpoczęcia brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie hakerzy prowadzili zintensyfikowane kampanie w sieci, przede wszystkim przeciwko sojusznikom Kijowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Waszyngton przekaże Kijowowi czołgi typu Abrams - informację oficjalnie ogłosił prezydent USA Joe Biden. Ukraina otrzyma 31 maszyn o wartości ok. 400 mln dolarów. W rozmowie z CNN koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. komunikacji strategicznej John Kirby przekazał, że amerykańskie czołgi, dotrą na front później niż niemieckie Leopardy. Kirby podkreślił, że dostawa Abramsów "może zająć wiele miesięcy".
- Grupa peruwiańskich parlamentarzystów złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia prezydent Diny Boluarte. Decyzję uzasadniono jej "trwałą niezdolnością moralną". - Nigdy w historii Peru w tak krótkim czasie nie zginęło w antyrządowych protestach tak wielu obywateli - podkreślono w oficjalnym oświadczeniu. Boluarte zarzucono m.in. zezwolenie na nadużycia i nieproporcjonalne użycie siły wobec protestujących. Zamieszki w kraju wybuchły po usunięciu z urzędu i aresztowaniu byłego prezydenta Pedro Castillo.