Grypa szaleje w Polsce. Jest deklaracja minister zdrowia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że leki przeciw grypie pojawią się w aptekach już w połowie tego tygodnia. Od 14 lutego możliwe będzie także szczepienie przeciw grypie w aptekach.

Epidemia grypy w Polsce
Epidemia grypy w Polsce
Źródło zdjęć: © East News | JAN BIELECKI

Minister zdrowia Izabela Leszczyna była pytana w TVP Info o brak leków przeciw grypie w aptekach. Wyjaśniła, że Polska zwróciła się w tej sprawie do Europejskiej Agencji Leków.

- Zwróciliśmy się z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym do Europejskiej Agencji Leków z prośbą, by przesunęła z innych państw do nas 100 tys. dawek - powiedziała Leszczyna. Wyjaśniła, że agencja może to zrobić, ponieważ w innych państwach nie ma epidemii grypy na takim poziomie, jak w Polsce, z uwagi na to, że szczepi się tam więcej osób. W Polsce decyduje się na to tylko 5 proc. populacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gang może uniknąć kary? Wiceminister do PiS: coście narobili

Produkcja krajowa i dostawy zagraniczne

Minister przekazała też, że jedna z polskich firm farmaceutycznych otrzymała substancję czynną do produkcji leku przeciw grypie. - Będzie dostępny w najbliższych tygodniach - zapowiedziała Leszczyna.

Dodatkowo, dwie inne firmy przyspieszyły swoje zagraniczne dostawy z marca na luty do Polski. - W najbliższych dniach, w połowie tego tygodnia, te leki pojawią się w aptekach - obiecała szefowa MZ.

Apel o szczepienia

Leszczyna zachęciła też do szczepień przeciw grypie. Przekazała, że od 14 lutego będzie to można zrobić również w aptece. Wtedy wejdą w życie przepisy ustawy, która przewiduje m.in., że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.

Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca. Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.

Źródło artykułu:PAP
grypazdrowiechoroba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)