Trwa ładowanie...
d28kyod
d28kyod

Elżbieta Bińczycka

Najnowsze informacje
2.3
(3 głosy)
Oceń:
d28kyod
Miejsce urodzenia:

Kraków

Partie:
Elżbieta Bińczycka stoi na czele ugrupowania Unia Europejskich Demokratów
Facebook.com

Elżbieta Bińczycka jest znawczynią teatru i przewodniczącą partii Unia Europejskich Demokratów. Wraz z mężem, aktorem Jerzym Bińczyckim, działała w kilku ugrupowaniach politycznych o charakterze centrowym.

Elżbieta Bińczycka – życiorys

Elżbieta Bińczycka urodziła się 2 marca 1955 roku w Krakowie. Jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i autorką wielu opracowań teatralnych. W latach 1998–2015 pracowała w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Początkowo pełniła funkcję specjalistki ds. programowo-literackich, a następnie była sekretarzem literackim.

Jerzy Bińczycki, Elżbieta Bińczycka – małżeństwo

Elżbieta Bińczycka (Godorowska) w 1980 roku poślubiła aktora Jerzego Bińczyckiego, który był od niej o 17 lat starszy. Bińczycki całe swoje życie związał ze sceną krakowskiego Starego Teatru. Zmarł w wieku 61 lat. Elżbieta i Jerzy mają syna Jana, który przyszedł na świat w 1982 roku.

Elżbieta Bińczycka – działalność polityczna

Elżbieta Bińczycka, podobnie jak jej mąż, od lat 90. angażowała się w politykę. Jest zdania, że działalność polityczna to obowiązek każdego inteligenta. Jako swoich nauczycieli wymienia Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Kuronia.

Bińczycka kandydowała w wyborach parlamentarnych, samorządowych i europarlamentarnych z ramienia takich partii jak Unia Demokratyczna, Unia Wolności, Partia Demokratyczna i Unia Europejskich Demokratów. Znalazła się w najwyższych strukturach PD – w 2015 roku została przewodniczącą ugrupowania. Stanęła również na czele komitetu wyborczego Koalicji Wolność, Równość, Demokracja powołanej przez Komitet Obrony Demokracji. Brała czynny udział w manifestacjach KOD-u.

W 2016 roku Elżbietę Bińczycką wybrano na przewodniczącą Unii Europejskich Demokratów, która powstała z połączenia Partii Demokratycznej i Europejskich Demokratów. Od 2017 roku działaczka pracuje w biurze poselskim ugrupowania.

UED przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej powołanej przez PO, PSL i SLD.

d28kyod
d28kyod
d28kyod
Więcej tematów
d28kyod