Niepokojąca zapowiedź Putina. Mówił o broni jądrowej i Białorusi [RELACJA NA ŻYWO]
Sobota to 395. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin zapowiedział umieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. - Proces ten odbędzie się bez naruszania postanowień układu o redukcji zbrojeń ofensywnych - stwierdził w telewizyjnym wywiadzie rosyjski przywódca. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Rosyjska ofensywa rakietowa przeciwko ukraińskim miastom z każdym tygodniem coraz bardziej wyhamowuje. Zapasy precyzyjnej amunicji są już na wyczerpaniu, a Kreml nie jest w stanie uzupełnić braków.
- - Całkowicie zgadzam się z wnioskami, że wybuchy gazociągów Nord Stream 2 to dzieło służb specjalnych USA - stwierdził w telewizyjnym wywiadzie prezydent Rosji Władimir Putin.
- Rano, w szpitalu w Dnipro, zmarł ciężko ranny ochotnik z Polski. To tragiczny tydzień - łącznie zginęło trzech naszych rodaków walczących po stronie Ukrainy - informuje Michał Dworczyk.
- Polska zamierza uruchamiać nowe linie technologiczne do produkcji amunicji - zapowiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM. To reakcja na niepokojące sygnały z Rosji.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
W Rosji wciąż mówi się o decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który nakazał aresztowanie Władimira Putina. Przewodniczący Dumy zaproponował zmiany w rosyjskim prawie na takie, które zakażą działalności MTK i pozwolą na karanie osób wspierających ten sąd.
Wiceminister obrony Ukrainy zwróciła się do tamtejszych mediów o „milczenie w sprawie kontrofensyw”, które Siły Zbrojne Ukrainy planują lub mogą przeprowadzić w przyszłości. Hanna Malar stwierdziła, że plany strategiczne mogą ujawnić tylko prezydent Wołodymyr Zełenski, minister obrony Ołeksij Reznikow i głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny. "Wszyscy inni powinni odnieść się do oświadczeń wydanych przez tych urzędników" - dodała.
W tym tygodniu Ukraina stała się silniejsza, a wróg stał się jeszcze bardziej beznadziejny - stwierdził Wołodymyr Zełenski w swoim sobotnim, wieczornym przemówieniu. Przypomniał też, że w tym tygodniu Ukraina otrzymała decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii i Niemiec.
NIkopol i obwód nikopolski są zagrożone rosyjskim ostrzałem.
Grossi ocenił w oświadczeniu cytowanym przez MAEA, że sytuacja w ukraińskiej siłowni nadal jest niestabilna. "Zagrożenia dla bezpieczeństwa nuklearnego są zbyt oczywiste i konieczne są teraz działania, by zapobiec awarii o potencjalnych skutkach radiologicznych dla zdrowia i otoczenia ludzi na Ukrainie i poza jej granicami" - oświadczył.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana przez wojska rosyjskie od 4 marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują żołnierze agresora, dochodzi tam też do zbrojnych prowokacji. Władze w Kijowie regularnie alarmują, że sytuacja w elektrowni zagraża bezpieczeństwu radiacyjnemu Ukrainy, Europy i świata.
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni jądrowej na południu Ukrainy - podała MAEA w sobotę.
"Będzie to drugi raz, gdy dyrektor generalny Grossi przekroczy linię frontu, by dojechać do największej w Europie elektrowni atomowej, i pierwszy raz od czasu, gdy 1 września 2022 roku zainicjował tam stałą obecność ekspertów MAEA" - podały służby prasowe agencji. Grossiemu towarzyszyć będzie nowa grupa ekspertów MAEA, która będzie już siódmym z kolei zespołem pracującym rotacyjnie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Ukraińcy zniszczyli bazę dowodzenia Rosjan w miejscowości Swatowie. Na nagraniu widać moment uderzenia pocisku HIMARS.
- Całkowicie zgadzam się z wnioskami, że wybuchy gazociągów Nord Stream 2 to dzieło służb specjalnych USA - stwierdził w telewizyjnym wywiadzie prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski przywódca mówił też o rozmieszczeniu na Białorusi taktycznej broni jądrowej i wysłaniu tam samolotów zdolnych do jej przenoszenia.
Milicja w Mińsku wzmocniła patrole podczas przypadającego w sobotę Dnia Wolności – najważniejszego święta w białoruskich kręgach niezależnych i narodowych. Upamiętnili ten dzień Białorusini mieszkający za granicą, m.in. w Polsce, Gruzji i na Litwie.
Jak informuje portal Nasza Niwa, w Mińsku wzdłuż głównej arterii co pięć minut przejeżdżają pojazdy milicyjne z funkcjonariuszami OMON-u (sił specjalnych). Przed sobotą w różnych miastach kraju milicja przeprowadziła prewencyjne rewizje i zatrzymania aktywistów.
Rosyjska ofensywa rakietowa przeciwko ukraińskim miastom z każdym tygodniem coraz bardziej wyhamowuje. Zapasy precyzyjnej amunicji są już na wyczerpaniu, a Kreml nie jest w stanie uzupełnić braków.
Co najmniej dwie rosyjskie ciężarówki z paliwem w punkcie logistycznym zostały zniszczone przez precyzyjne uderzenia artylerii M982 Excalibur w regionie ługańskim.
Fragmenty wypowiedzi Putina dotyczący budowy na Białorusi magazynu taktycznej broni jądrowej.
Putin zaznaczył w telewizji, że Rosja rozmieściła już w Ukrainie system rakiet "Iskander" zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.
Oto fragment wywiadu, którego Władimir Putin udzielił rosyjskiej telewizji.
Władimir Putin przekazał, że budowa magazynu taktycznej broni jądrowej na terytorium Republiki Białorusi ma się zakończyć 1 lipca.
Taktyczna broń jądrowa zostanie rozmieszczona na terytorium Republiki Białorusi. Proces ten odbędzie się bez naruszania postanowień układu o redukcji zbrojeń ofensywnych - zapowiedział w telewizji rosyjski przywódca.
Całkowita liczba czołgów armii rosyjskiej będzie ponad trzy razy większa niż liczba czołgów Sił Zbrojnych Ukrainy - zapowiedział w wywiadzie na kanale Rossija 24 Władimir Putin.
Ministerstwo Obrony Ukrainy prosi media o „milczenie” w sprawie ukraińskiej kontrofensywy.
Wiceminister obrony Hanna Maliar zwróciła się do ukraińskich mediów o „milczenie w sprawie kontrofensyw”, które Siły Zbrojne Ukrainy planują lub mogą przeprowadzić w przyszłości.
Abbas Galiamow, który tworzył przemówienia dla Władimira Putina, jest poszukiwany. Kremlowskie służby ścigają go "w związku z artykułem Kodeksu karnego" - informuje Associated Press.