Trwa ładowanie...

Pilne wezwanie do Łukaszenki. "Możecie to jeszcze powstrzymać" [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 396. dzień rosyjskiej inwazji. Szef dyplomacji Unii Europejskiej wezwał w niedzielę Alaksandra Łukaszenkę, by powstrzymał się od rozmieszczania na terytorium kraju rosyjskiej broni jądrowej. - Białoruś może to jeszcze powstrzymać, to jej wybór. UE jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami - ostrzegł Josep Borrell. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Szef dyplomacji UE wezwał Łukaszenkę do powstrzymania rozmieszczania na Białorusi broni jądrowejSzef dyplomacji UE wezwał Łukaszenkę do powstrzymania rozmieszczania na Białorusi broni jądrowejŹródło: Getty Images
dntyid6
dntyid6
Trwa łączenie
21:50, 26.03.2023

- Sytuacja Rosji jest fatalna. Są oni pokonywani zarówno na polu bitwy,  jak i na tyłach. Nie wszystko jest tak dobre, jak twierdzi kremlowska propaganda - ocenia Mychajło Podolak. Doradca prezydenta Ukrainy mówi o "odwróconej eskalacji" i reakcji Ukrainy na potężny wybuch w Rosji.  Podolak wskazał, że Rosja przegrywa wojnę informacyjną.

Komentuj
21:37, 26.03.2023
Komentuj
21:20, 26.03.2023

Francja wezwała Rosję do ponownego rozważenia decyzji o rozmieszczeniu rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi - poinformowało francuskie MSZ w oświadczeniu wydanym w niedzielę.


"Francja potępia oświadczenie prezydenta Rosji o porozumieniu zawartym między Rosją a Białorusią w sprawie rozmieszczenia tam broni jądrowej" - oświadczyło MSZ.


Zwrócono uwagę, że "porozumienie to stanowi dodatkowy element erozji międzynarodowej architektury kontroli zbrojeń i strategicznej stabilności w Europie".


Komentuj
21:15, 26.03.2023

W internecie opublikowano wyjątkowe nagarnie przedstawiające moment zniszczenia bardzo cennej dla Rosjan stacji zagłuszającej. To pierwszy raz, gdy strata tego sprzętu została udokumentowana w ten sposób.


Komentuj
21:04, 26.03.2023

Gdyby Chiny zaangażowały się poważniej w konflikt po stronie Rosji, skłoniłoby to USA do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy - powiedział brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” premier Polski Mateusz Morawiecki.


Szef polskiego rządu nie widzi jednak na razie dowodów na to, że Chiny udzielają istotnego wsparcia militarnego Rosji. - Mam wielką nadzieję, że Chiny nie zdecydują się na wysłanie broni do Rosji - powiedział Morawiecki.


Negatywnie ocenił też perspektywy pośrednictwa Chin w procesie pokojowym na Ukrainie, zwłaszcza po rozmowach między chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie w zeszłym tygodniu.


Komentuj
20:38, 26.03.2023

Abbas Galliamow, publicysta i politolog, który pisał przemówienia dla Putina, widnieje na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - poinformował portal stacji Al-Dżazira.


Abbas Galliamow pisał Putinowi przemówienia w latach 2008-12, gdy prezydentem był Dmitrij Miedwiediew, a on sam rządził krajem oficjalnie jako premier.


Rosyjskie władze umieściły Galliamowa na liście osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa z powodu jego komentarzy na temat wojny na Ukrainie. Jest to kolejny krok do ostatecznego rozprawienia się z rosyjskimi dysydentami - napisała Al-Dżazira.


Komentuj
20:21, 26.03.2023
Komentuj
20:02, 26.03.2023

Ukraińskie wojsko odparło ponad 50 ataków nieprzyjaciela. Lotnictwo armii Zełenskiego przeprowadziło trzy skuteczne naloty - powiadomił sztab.

Komentuj
19:27, 26.03.2023

Spotkanie Putina z urzędnikiem. 


Na nagraniu widać jak przywódca "zezwala" na przybliżenie się do siebie. Choć odległość wciąż pozostała spora.

Komentuj
19:10, 26.03.2023

Niedawne wystąpienie Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu pokazało, jak trudne będzie w przyszłości pogodzenie różnych interesów państw narodowych w UE. Czy należy prawić kazania moralne Chińczykom? 

Komentuj
18:52, 26.03.2023

Ponad 16 tys. ukraińskich dzieci zostało od początku wojny uprowadzonych przez Rosję. Niektórym z rodziców udało się już sprowadzić dzieci z powrotem do domów, pokonując wiele trudności – donosi z Kijowa Tobias Dammers, korespondent dziennika „Tagesschau”.


Dziennikarz opisuje jeden z przykładów udanego powrotu do domu – historię 16-letniego Ihora i jego matki Nataliji Lysewycz, pochodzących ze wsi Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Rejon ten został podbity przez Rosję w pierwszych dniach inwazji. „Nastąpiło osiem miesięcy rosyjskiej okupacji, a wraz z nią – dostęp wyłącznie na rosyjskich mediów. Lysewycz opowiada, że nie słyszano tam nic o wojennych okrucieństwach, takich jak w Buczy czy Irpieniu. Okupacja stała się codziennością” – opisuje „Tageschau”.


Komentuj
18:19, 26.03.2023

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał w niedzielę władze Białorusi, by powstrzymały się od rozmieszczania na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej. Borrell ostrzegł, że w przypadku zainstalowania na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej Białoruś może zostać objęta dalszymi sankcjami.


"Przyjmowanie przez Białoruś rosyjskiej broni atomowej na własnym terytorium oznaczałaby nieodpowiedzialną eskalację i zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa. Białoruś może to jeszcze powstrzymać, to jej wybór. UE jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami" - napisał Borrell w niedzielnym tweecie.


Komentuj
18:16, 26.03.2023

Rosja będzie odpowiedzialna za terroryzm środowiskowy i za szkody wyrządzone środowisku - przekazał kierownik biura Prezydenta Ukrainy Andriej Jermak.


"Zniszczone miasta, pola górnicze, szantaż nuklearny. Rosja prowadzi terroryzm ekologiczny, niszcząc nasze środowisko i zagrażając pokojowi. Ona też za to zapłaci" - napisał w niedzielę na kanale Telegramu.

Komentuj
18:05, 26.03.2023

Rosyjskie media donoszą o potężnym wybuchu w Kiriejewsku w obwodzie tulskim. Miejscowość położona jest 220 km na południe od Moskwy. Według doniesień eksplozję spowodował upadek drona. 

Komentuj
17:49, 26.03.2023

Kijów żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ po zapowiedzi Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.


W odpowiedzi na oświadczenia Rosji dotyczące rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało w niedzielę zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz podjęcia zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej w celu zapobieżenia jakiejkolwiek możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej.


Komentuj
17:37, 26.03.2023

Reporter spędził czas z medykami w lecznicy niedaleko Bachmutu. Jego relacja szokuje. 

Komentuj
17:17, 26.03.2023

W sieci pojawiły się zdjęcia rzekomej Ukraińskiej amunicji "krążącej", która została zestrzelona przez Rosjan.

Komentuj
16:59, 26.03.2023

Unia Europejska jest gotowa do nałożenia nowych sankcji, jeśli Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową w na Białorusi. Powiedział o tym wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. 

Komentuj
16:43, 26.03.2023

W Serbii toczy się dyskusja wokół "wysokiej ceny", jaką kraj płaci za niewprowadzenie sankcji przeciwko Rosji. Zdaniem zwolenników sankcji dotychczasowe stanowisko rządu jest już niemożliwe do utrzymania. Nieoczekiwanie warunek zmiany stanowiska ogłosił szef MSZ. 

Komentuj
16:26, 26.03.2023

Kolejne ujęcia z okolicy rosyjskiej Tuły. Dron miał tam spaść na budynki mieszkalne.

Komentuj
16:15, 26.03.2023

Siły Zbrojne Ukrainy były w stanie ustabilizować sytuację w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim. - Walki tam trwają, choć z mniejszą intensywnością - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Komentuj
15:57, 26.03.2023

Dron spadł na rosyjskie miasto. Do zdarzenia doszło w Kirejewsku w obwodzie tulskim Uszkodzonych jest osiem jednorodzinnych budynków i wieżowiec.

Komentuj
15:28, 26.03.2023

Według prestiżowego amerykańskiego think tanku Instytut Badań nad Wojną krok, który zapowiedział Putin, w sensie wojskowym nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.


Putin, jak zaznacza ośrodek, dążył do rozlokowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, a głównym celem tych działań jest "pogłębienie kontroli nad Białorusią".

Komentuj
15:27, 26.03.2023

"NATO działa z pełnym poszanowaniem swoich międzynarodowych zobowiązań. Rosja konsekwentnie łamie swoje zobowiązania dotyczące kontroli zbrojeń, ostatnio zawieszając swój udział w traktacie New Start" - dodano w komunikacie.


W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.


Komentuj
15:22, 26.03.2023

Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna - uznały w niedzielę służby prasowe NATO w odpowiedzi na sobotnie oświadczenie Rosji na temat rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.


"NATO jest czujne, uważnie monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w postawie Rosji dotyczącej broni nuklearnej, które skłoniłyby nas do zmiany naszego stanowiska" - podała służba prasowa NATO.


Komentuj
15:08, 26.03.2023

„NATO było przygotowane do tego przez długi czas” – ocenił ekspert ds. polityki zagranicznej CDU, Roderich Kiesewetter. Polityk zaznaczył, że jak dotąd groźby nuklearne Putina „odbijały się szczególnie na Niemczech”. „Putin chce wywołać tutaj strach, nieustannie mówiąc o wojnie nuklearnej. W ten sposób Rosja osiąga cel: ciągłą niepewność. Nie możemy na to pozwolić, ale musimy spokojnie i obiektywnie informować nasze społeczeństwo” – wyjaśnił Kiesewetter.


„Naszym zadaniem jest nakładanie kolejnych sankcji na szczeblu europejskim i dalsze wspieranie Ukrainy” – oświadczył parlamentarzysta Zielonych Anton Hofreiter w mediach grupy Funke. „Straszenie bronią nuklearną to część repertuaru Kremla od początku rosyjskiej wojny napastniczej. Celem tych gróźb jest zachwianie poparcia Zachodu dla Ukrainy” – podsumował Hofreiter.


Komentuj
15:08, 26.03.2023

Komunikat Moskwy o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na sąsiedniej Białorusi spotkał się z krytyką ze strony rządu niemieckiego. Zdaniem MSZ w Berlinie, jest to „kolejna próba nuklearnego zastraszenia".


„Użyte przez prezydenta Putina porównanie tego do broni jądrowej, rozmieszczonej w krajach NATO, jest mylne i nie może służyć jako usprawiedliwienie kroku ogłoszonego przez Rosję” – stwierdziło MSZ w Berlinie w komunikacie. Jak przypomniano, Białoruś złożyła ponadto „kilka deklaracji na arenie międzynarodowej, że będzie wolna od broni jądrowej”.


Komentuj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dntyid6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dntyid6
Więcej tematów