Trwa ładowanie...

Bociany wyrzucają pisklęta. Eksperci alarmują

Ornitolodzy zaobserwowali dziwne zachowanie u polskich bocianów. Ptaki zaczęły masowo wyrzucać z gniazd swoje pisklęta. Przyczyną takiego zachowania jest susza, która ogranicza dostępność pokarmu w północnej Polsce.

Bocian biały Bocian biały Źródło: Getty Images, fot: Bernard Bialorucki
dgxqj5a
dgxqj5a

W wyniku utrzymującej się suszy na północy Polski bociany borykają się z trudnościami w wykarmieniu siebie i swojego potomstwa. W rezultacie ptaki same eliminują pisklęta, wyrzucając je z gniazd, podobnie jak czynią to z młodymi zbyt słabymi czy chorymi — wyjaśnia dziennikarzom "Faktu", Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).

Zazwyczaj ornitolodzy radzili wkładać wyrzucone pisklęta z powrotem do gniazd, ale teraz dochodzi do sytuacji, w których ptaki ponownie odrzucają swoje młode.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan

Susza wpływa na pisklęta bociana białego

— Dostajemy wiele telefonów od ludzi, że młody bocian jest poza gniazdem. To są trudne sytuacje, bo nie wiemy, czy pisklę było niezdarne i wypadło, czy zostało z gniazda wyrzucone — tłumaczy Menderski.

dgxqj5a

Dlatego eksperci radzą, aby oddać znalezione zwierzę do ośrodka zajmującego się pomocą dzikim ptakom.

Anna Iwicka, odpowiedzialna za bocianie gospodarstwo w Żywkowie, również zauważa to niepokojące zjawisko. Przyrodnicy uważają, że winą za tę sytuację jest susza. W wielu miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego dawno nie notowano tak słabych opadów deszczu, nieprzekraczających 5-7 mm.

Brak opadów wpłynął na zmniejszenie ilości pokarmów, którymi żywi się polski bocian, czyli m.in. mięczaków, owadów czy drobnych gryzoni.

dgxqj5a

W Żywkowie znajduje się 37 zasiedlonych gniazd, a wiele bocianów ma po 2-3 pisklęta. Ornitolodzy prognozują, że kolejne dni bez opadów będą skutkować dalszym niepokojącym zachowaniem u tych ptaków. Prognozy pogody dla Warmii i Mazur nie są optymistyczne.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgxqj5a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgxqj5a
Więcej tematów