Działo się w nocy. Opowiedziały o kolejnej ofiarze ojca Pierra
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
Ojciec Pierre, francuski duchowny katolicki zmarły w 2007 roku, założyciel ruchu Emaus, został oskarżony o napaści seksualne na co najmniej siedem kobiet. Dwie córki jednej z kobiet oskarżających Abbé Pierre'a o przemoc seksualną w rozmowie z France Télévisions opowiedziały o molestowaniu, jakiego ksiądz rzekomo dopuścił się wobec niej w 1989 i 1990 roku. O całej historii dowiedziały się w 2019 po śmierci matki, która składała zeznania przed komisją ds. wykorzystywania seksualnego w Kościele. W liście kobieta potępiła wykorzystywanie seksualne ze strony księdza, którego miała doświadczyć w latach 1989 i 1990. Miała uciec od agresywnego męża, nie mają środków do życia. - Znając osobiście Abbé Pierre'a, poprosiła go o pomoc - wyjaśniła jedna z jej córek. Wówczas 77-letni ksiądz miał poprosić kobietę o coś w zamian. "Szybko przeszedł od pomocy charytatywnej do wykorzystywania seksualnego" - napisała matka. "Zabierał mnie do mieszkania w Paryżu, do którego miał klucz" - relacjonowała w liście. "Masturbował się przede mną, prosił mnie o seks oralny i bił mnie pasem" - napisała domniemana ofiara.
Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC) jest w stanie zebrać 600 milionów dolarów na walkę z rosnącą epidemią mpox (dawniej małpia ospa) na kontynencie - przekazał szef agencji Jean Kaseya. Po tym jak nowy szczep choroby zaczął rozprzestrzeniać się z Demokratycznej Republiki Konga do sąsiednich krajów, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła mpox globalnym stanem zagrożenia zdrowia. W sierpniu Africa CDC oszacowała koszt walki z chorobą na 245 milionów dolarów. Kaseya nie wyjaśnił, dlaczego koszty, które nie obejmują szczepionek, wzrosły. Jak dodał, fundusze mogą pochodzić z krajów Unii Afrykańskiej, partnerów rozwojowych, filantropów i sektora prywatnego. Międzynarodowy sojusz szczepionkowy GAVI zadeklarował pomoc, a Africa CDC prowadzi rozmowy z The Pandemic Fund, wielostronną organizacją finansującą reakcję na pandemię.
Mołdawski żołnierz stacjonujący na granicy z separatystycznym regionem Naddniestrza zginął w niejasnych okolicznościach. Mołdawskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że żołnierz został "śmiertelnie ranny w wyniku strzału z broni, którą posiadał podczas wykonywania obowiązków na swoim stanowisku". Jest prowadzone śledztwo w tej sprawie. Ostatni taki incydent miał miejsce w 2022 roku.
W czwartek nieznani uzbrojeni napastnicy zaatakowało cywilów w prowincji Daykundi w Afganistanie. Kilka osób zginęło, a inne zostały ranne. O sprawie poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Afganistanu. Do ataku przyznało się państwo islamskie na swoim kanale nadawczym w Telegramie, jednak nie przedstawiło żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. Był to pierwszy atak w tej prowincji od czasu przejęcia władzy przez talibów.
Na plaży Port Alfred w RPA od kilku dni ocean wyrzuca tysiące pojemników z lekami, ciastka oraz pakowaną żywność, pochodzącą z kilkudziesięciu dryfujących w pobliżu kontenerów."Jeśli znajdziesz pojemniki z lekami na plaży, nie otwieraj ich, nie pozwalaj psom ani dzieciom zbliżać się do nich i zabierz je do szpitala w celu bezpiecznej utylizacji", takie ostrzeżenie wydali urzędnicy miejscy. Są to leki przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe, które zostały wyprodukowane w USA.
Od sierpnia br. na skutek pożaru w Brazylii zniszczeniu uległo już 56,5 tys. km2 - oszacował prowadzący studia nad kosmosem i atmosferą Państwowy Instytut Badań Przestrzeni Kosmicznej Brazylii (INPE) w Sao Paulo. Spalony teren jest większy od stanu Paraiba. Według INPE przypadki pojawienia się ognia w lasach i na nieużytkach rolnych w Brazylii stanowią już ponad 75 proc. wszystkich pożarów, jakie wybuchły we wrześniu w Ameryce Południowej. INPE wskazało również, że rekord pożarów padł 9 września, kiedy w całym kraju zanotowano 5 tys. przypadków pojawienia się ognia na terenach leśnych i łąkach. W sumie we wrześniu br. wybuchło już w Brazylii blisko 40 tys. pożarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2023 r.
Źródło: Reuters, PAP, francetvinfo.fr