Dyplomata z Mińska nagle zmarł. Sprzeczne doniesienia
Były ambasador Białorusi w Niemczech Dzianis Sidarenka popełnił samobójstwo - donoszą niezależne media. Dyplomata miał skoczyć w niedzielę z wieżowca w Mińsku. W środę media rządowe podały, że mężczyzna zmarł na zawał serca.
Informacja o śmierci Dzianisa Sidarenki pojawiła się najpierw w mediach niepaństwowych. O samobójczym skoku poinformowała internetowa gazeta "Nasza Niwa". Dopiero później Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś podało do mediów swoją wersję.
Sidarenka był ambasadorem Białorusi w Niemczech w latach 2016–2024. Po ośmiu latach został odwołany z tego stanowiska dekretem Łukaszenki 11 marca.
Nie żyje białoruski dyplomata. W marcu odwołany został przez Łukaszenkę z Berlina
"Nasza Niwa" podaje, że po powrocie do kraju dyplomata stał się obiektem zainteresowania Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Był wielokrotnie przesłuchiwany, przeszedł też kilka badań wariografem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
1500 zł kary. Kierowcy wciąż nie wiedzą, co robią źle
Na Białorusi takiej wiwisekcji poddawany jest każdy zawodowy dyplomata powracający z zagranicznej placówki w Unii Europejskiej. Szczególnie starannie musiał być prześwietlany Sidarenka, który pełnił jedną z ważniejszych funkcji w korpusie dyplomatycznym Mińska.
Efekty rutynowej ścisłej kontroli operacyjnej ze strony białoruskich służb specjalnych złamały karierę Sidarenki. Nie otrzymał już nowego stanowiska w MSZ, co zapewne fatalnie musiało wpłynąć na jego stan psychiczny.
"Nasza Niwa" przypomina, że takie dramatyczne losy dotyczą wielu białoruskich dygnitarzy. Rzadko jednak oficjalne źródła przyznają, że doszło do targnięcia się urzędnika na swoje życie.
Czytaj też: Wszedł na dach Sejmu. Matecki został ukarany
W listopadzie 2022 roku zmarł 64-letni Minister Spraw Zagranicznych Białorusi Władimir Makiej. Niezależne źródła jako przyczynę jego śmierci podawało samobójstwo, ale oficjalny przez przeczył temu. Podobnie było w przypadku śmierci 46-letniego ministra transportu Alaksieja Awramenko.
Gdzie szukać pomocy? Osoby w kryzysie emocjonalnym, potrzebujące pomocy, mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.
Źródło: nashaniva.com
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski