Duża strata Franciszka. Papież przestaje być autorytetem dla Polaków
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż na temat autorytetu Kościoła katolickiego w polskim społeczeństwie. Papież Franciszek odnotował w badaniu duży spadek poparcia. Polacy wskazali też, co powinno się zmienić w Kościele.
Respondenci CBOS byli pytani m.in. o to, kogo wśród duchownych darzą szczególnym uznaniem. Badanie ukazało znaczny spadek poparcia dla papieża Franciszka, a także zmniejszenie się społecznego autorytetu papieża Jana Pawła II.
Krótko po wyborze papieża Franciszka, w latach 2014-2015, był on ważnym wzorem moralnym dla odpowiednio 84 proc. i 83 proc. W najnowszym badaniu autorytet papieża uznało już tylko 57 proc. dorosłych Polaków.
"Bez wątpienia pogorszenie wizerunku papieża Franciszka jest w dużej mierze efektem jego rozmijających się z odczuciami społecznymi reakcji na wojnę w Ukrainie" - wskazał CBOS.
W 2018 roku autorytet wobec Jana Pawła II deklarowało 92 proc. respondentów. W 2022 roku podobną odpowiedź wskazało już tylko 81 proc. badanych, z czego 56 proc. z nich w sposób zdecydowany.
Wyborcy PiS popierają duchownych
Ankietowani byli też pytani o to, czy wśród ludzi Kościoła jest osoba, która jest dla nich autorytetem w sprawach wiary i moralności. Co ciekawe, tylko 36 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco. W tej grupie zdecydowaną większością są osoby, które deklarują swoje poglądy jako prawicowe.
Przeprowadzone badanie miało pokazać też, jakie autorytety dominują wśród wyborców konkretnych partii. Największe poparcie dla duchownych Kościoła katolickiego występuje u wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei bardzo duże poparcie dla papieża Franciszka występuje także w przypadku większości zwolenników Polski 2050 Szymona Hołowni.
W przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji popierają oni papieża Jana Pawła II, jednak duża ich część kwestionuje autorytet papieża Franciszka.
Z kolei elektorat Lewicy odrzuca autorytet zarówno polskiego papieża, jak i obecnego.
Co mogłoby pomóc Kościołowi?
Polacy byli też pytani, co powinien zrobić Kościół, aby wzmocnić swój autorytet w społeczeństwie. Ponad połowa ankietowanych wskazała zaprzestanie angażowania się w politykę i wyrażania poparcia dla partii politycznych.
Z kolei 56 proc. respondentów jest przekonana, że odbudowie autorytetu pomoże wyjaśnienie przypadków pedofilii w Kościele oraz ukaranie winnych nadużyć i zaniedbań. Zdaniem połowy ankietowanych pomóc mogłoby zaprzestanie zabiegania o pieniądze i dobra materialne, a także postawa samych duchownych - życie według głoszonych zasad (44 proc.).
Badanie przeprowadzono od 2 do 12 maja na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Źródło: WP Wiadomości/PAP
Czytaj też:
Zobacz też: Skandaliczne słowa Rydzyka o piekle w DPS w Jordanowie. Poseł oburzony