Duszczyk o zawieszeniu prawa azylowego: tego elementu nie było
- Powinniśmy mieć scenariusz, a nie wymyślać go na bieżąco. (...) Jeszcze kilkanaście tygodni temu tego elementu w strategii nie było - mówił w RMF FM Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny w rządzie za politykę migracyjną.
- Jeszcze kilkanaście tygodni temu tego elementu w strategii nie było - mówił na antenie RMF FM o czasowym terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i ekspert ds. migracji.
Chodzi o głośną i szeroko komentowaną zapowiedź Donalda Tuska z sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Lider KO przedstawił zarys strategii migracyjnej, którą ma przyjąć wkrótce rząd. Hasło? "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20-lecie Polski w UE. Eksperci o zaletach i wyzwaniach dla Warszawy
Strategia migracyjna. "Musimy mieć to w polskiej legislacji"
- Ostatnie wydarzenia i scenariusze, które są możliwe w przyszłości pozwalają stwierdzić, że takie ekstraordynaryjne, absolutnie wyjątkowe rozwiązanie powinno pojawić się w polskiej legislacji, po to, żebyśmy dmuchali na zimne - wyjaśnił gość Popołudniowej Rozmowy w RMF FM.
Jak dodał, "jeżeli pojawi się sytuacja, która będzie zagrażała sytuacji Polski, powinniśmy mieć gotowy scenariusz".
Zaznaczył, że dotychczasowe regulacje prawne "nie przewidziały działań hybrydowych, z jakimi mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej". Dlatego stworzono strategię, która jednak "jest tylko dokumentem kierunkowym. Po dyskusji, dopiero zacznie się droga legislacyjna".
Zawieszenie, nie wypowiedzenie
- Mówimy o zawieszeniu, a nie wypowiedzeniu prawa do azylu. (...) Np., gdy uzyskujemy informacje, że przy granicy gromadzi się grupa tak naprawdę przestępców, ściągnięta przez Białoruś i Rosję, żeby zaatakować polskich żołnierzy, to nie ma nic wspólnego z prawem azylowym, to kwestia bezpieczeństwa - mówił minister, pytany o to, w jakich sytuacjach zawieszenie prawa do azylu miałoby być uruchamiane.
Przypomniał też, że premier jedzie w czwartek na posiedzenie Rady Europejskiej, więc "istotne jest, żeby ta strategia była przedyskutowana przez rząd".
Zwiększa się presja na granicy z Białorusią. "Sytuacja jest poważna"
Pod koniec września Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o zwiększającej się presji na wschodnią granicę naszego kraju. - Sytuacja jest poważna. Napór na granicę zwiększył się w ostatnich tygodniach. Po lipcu i sierpniu, które były miesiącami stosunkowo spokojnymi, wrzesień przyniósł wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy - podkreślił.
Jak przekazał, we wrześniu odnotowano dotychczas ponad 2,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a w ostatnich dziewięciu miesiącach ponad 26 tys. - To tyle samo, ile w całym 2023 roku - dodał szef MON.
Źródło: RMF24/WP