Duszczyk o zawieszeniu prawa azylowego: tego elementu nie było
- Powinniśmy mieć scenariusz, a nie wymyślać go na bieżąco. (...) Jeszcze kilkanaście tygodni temu tego elementu w strategii nie było - mówił w RMF FM Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny w rządzie za politykę migracyjną.
- Jeszcze kilkanaście tygodni temu tego elementu w strategii nie było - mówił na antenie RMF FM o czasowym terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i ekspert ds. migracji.
Chodzi o głośną i szeroko komentowaną zapowiedź Donalda Tuska z sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Lider KO przedstawił zarys strategii migracyjnej, którą ma przyjąć wkrótce rząd. Hasło? "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strategia migracyjna. "Musimy mieć to w polskiej legislacji"
- Ostatnie wydarzenia i scenariusze, które są możliwe w przyszłości pozwalają stwierdzić, że takie ekstraordynaryjne, absolutnie wyjątkowe rozwiązanie powinno pojawić się w polskiej legislacji, po to, żebyśmy dmuchali na zimne - wyjaśnił gość Popołudniowej Rozmowy w RMF FM.
Jak dodał, "jeżeli pojawi się sytuacja, która będzie zagrażała sytuacji Polski, powinniśmy mieć gotowy scenariusz".
Zaznaczył, że dotychczasowe regulacje prawne "nie przewidziały działań hybrydowych, z jakimi mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej". Dlatego stworzono strategię, która jednak "jest tylko dokumentem kierunkowym. Po dyskusji, dopiero zacznie się droga legislacyjna".
Zawieszenie, nie wypowiedzenie
- Mówimy o zawieszeniu, a nie wypowiedzeniu prawa do azylu. (...) Np., gdy uzyskujemy informacje, że przy granicy gromadzi się grupa tak naprawdę przestępców, ściągnięta przez Białoruś i Rosję, żeby zaatakować polskich żołnierzy, to nie ma nic wspólnego z prawem azylowym, to kwestia bezpieczeństwa - mówił minister, pytany o to, w jakich sytuacjach zawieszenie prawa do azylu miałoby być uruchamiane.
Przypomniał też, że premier jedzie w czwartek na posiedzenie Rady Europejskiej, więc "istotne jest, żeby ta strategia była przedyskutowana przez rząd".
Zwiększa się presja na granicy z Białorusią. "Sytuacja jest poważna"
Pod koniec września Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o zwiększającej się presji na wschodnią granicę naszego kraju. - Sytuacja jest poważna. Napór na granicę zwiększył się w ostatnich tygodniach. Po lipcu i sierpniu, które były miesiącami stosunkowo spokojnymi, wrzesień przyniósł wzrost liczby nielegalnych przekroczeń granicy - podkreślił.
Jak przekazał, we wrześniu odnotowano dotychczas ponad 2,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a w ostatnich dziewięciu miesiącach ponad 26 tys. - To tyle samo, ile w całym 2023 roku - dodał szef MON.
Źródło: RMF24/WP