Trwa ładowanie...

Duńczycy wypatrzyli Rosjan. "Tam coś się dzieje"

Rosyjski okręt ratunkowy Nina Sokołowa w niedzielę zakotwiczył na wschód od Ålbæk. Od tego czasu pojawiły się doniesienia o kolejnych jednostkach pod rosyjską banderą na tych wodach. Duńska telewizja publiczna donosi, że będące w pobliżu jednostki, spotykają się z nerwową reakcją ze strony Rosjan. W piątek rano zauważono natomiast zmierzający do nich należący do Moskwy okręt szpiegowski Akademik Borys Petrov. Zaniepokojenie Duńczyków wzmagają także zarejestrowane przez służby wstrząsy na północ od wyspy Læsø.

  Rosyjskie okręty w zatoce Ålbæk Rosyjskie okręty w zatoce ÅlbækŹródło: google maps, marinetraffic
d2pormg
d2pormg

Na wschód od duńskiej zatoki Ålbæk, na wodach oddzielających Danię od Szwecji, zakotwiczyły w sumie cztery rosyjskie jednostki - dwa okręty wojenne, holownik i tankowiec. Duńskie Dowództwo Obrony poinformowało, że Nina Sokołowa stacjonuje w tym obszarze już od niedzieli. Służby z Kopenhagi nie wiedzą, w jakim celu rosyjskie jednostki stoją tam na kotwicy. Rosjanie ostro reagują na inne statki, które przepływają w ich pobliżu.

Stacja TV2 poinformowała, że kolejny rosyjski okręt płynie obecnie przez cieśninę Kattegat w kierunku czterech zakotwiczonych okrętów. Jednostka została zauważona na północ od Læsø. Akademik Borys Petrov to okręt szpiegowski.

Duńska telewizja państwowa TV2 przekazała, że jeden z rosyjskich okrętów wydał ostrzeżenie do szypra z Północnej Jutlandii. - Jesteście za blisko - ostrzegł rosyjski okręt. O sytuacji opowiedział sam kapitan kutra rybackiego FN 226 Andrea Klitbo, który usłyszał powyższy komunikat.

d2pormg

- Jeden z okrętów wojennych, gdy znaleźliśmy się blisko rosyjskiego tankowca, wydał ostrzeżenie. Członkowie jego załogi stali na pokładzie i obserwowali nas - relacjonował w TV2 szyper Thomas Christiansen.

W czwartek duńskie służby prowadziły działania rozpoznawcze, by zaznaczyć, że ich aktywność jest monitorowana. Fregata Thetis duńskiej marynarki wojennej okrążała Ninę Sokołową. Późnym popołudniem opuścił zatokę Ålbæk i skierował się do Frederikshavn.

- Co robią cztery rosyjskie okręty w Zatoce Aalbæk, wciąż nie wiadomo. Duńskie dowództwo przekazało w ciągu dnia, że "pozostaje w gotowości", ale nie chciało doprecyzować, co to dokładnie oznacza - informuje TV2.

W czwartek rano w kierunku rosyjskich jednostek płynął francuski okręt. Około południa sygnał jego lokalizacji został wyłączony, więc nie można go już namierzyć. Według Thomasa Christiansena na pewno nie znajduje się on w pobliżu Niny Sokołowej i pozostałych rosyjskich jednostek.

d2pormg

Dwa z czterech rosyjskich okrętów mają włączony system AIS, który pozwala na obserwację ich pozycji. Pozostałe okręty nie są śledzone, ale wiadomo, że znajdują się na południe od pozostałych jednostek.

Wstrząsy na wodach na północ od Læsø

We wtorek i środę zarejestrowano cztery małe wstrząsy w wodach na północ od Læsø. Wystąpiły w obszarze bez infrastruktury krytycznej.

Służby poinformowały, że wciąż ustalają ich przyczynę. Najprawdopodobniej były to trzęsienia ziemi, jednak duńscy sejsmolodzy "nie są w stanie z całą pewnością tego określić".

Rosyjski atak rakietowy w Zaporożu. Na nagraniu widać skalę zniszczeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pormg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2pormg
Więcej tematów