Tak odpowiedzą w referendum? Pytaliśmy już o to Polaków
Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło drugie pytanie na referendum, które ma się odbyć w dniu wyborów parlamentarnych. Ma ono dotyczyć wieku emerytalnego. W styczniu Polacy wypowiedzieli się na ten temat w sondażu dla Wirtualnej Polski.
W piątek PiS rozpoczęło prezentację pytań na referendum, które ma się odbyć 15 października - tego samego dnia, co wybory parlamentarne. Pierwsze pytanie ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Ogłosił je w piątek Jarosław Kaczyński.
Referendum. Szydło ogłasza drugie pytanie
Drugie pytanie w sobotę ogłosiła Beata Szydło. Brzmi ono następująco: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
W styczniu Polacy wypowiedzieli się na ten temat w badaniu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski. Pytanie oraz możliwe warianty odpowiedzi brzmiały następująco:
Czy wiek emerytalny w Polsce powinien:
- wynosić jak obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet?
- zostać podwyższony do 65 lat dla kobiet i pozostać na poziomie 65 lat dla mężczyzn?
- zostać podwyższony do 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn?
- zostać podwyższony dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za pozostawieniem obecnego wieku emerytalnego (czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) opowiedziało się 67,2 proc. badanych. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią było "żadne z powyższych" - ten wariant wybrało aż 15 proc. respondentów.
Pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65. roku życia popiera 7,6 proc. badanych, a podwyższenie go do 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn - 6,5 proc. Pracę do 67. roku życia zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn wybrało tylko 1,7 proc. ankietowanych.
Drugie pytanie w referendum. Sondaż WP
W tej kwestii zwolennicy PiS byli niemal jednogłośni. Aż 94 proc. wyborów PiS było zdania, że należy pozostawić wiek emerytalny na obecnym poziomie. W przypadku wyborców opozycji chciała tego niemal połowa pytanych, czyli 49 proc.
W roku 2012 rząd PO-PSL zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn podwyższając go do 67. roku życia. Po zmianie władzy PiS przywróciło go do poprzedniego poziomu: 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków metodą CAWI i CATI w dniach 20-22 stycznia 2023 roku.