Trwa ładowanie...

Dariusz Przywieczerski w więzieniu. "Mózg afery FOZZ" pod szczególnym nadzorem

Dariusz Przywieczerski z aresztu śledczego został przeniesiony do zakładu karnego. Służba Więzienna ze względów bezpieczeństwa nie informuje o dokładnym miejscu pobytu 72-letniego "mózgu afery FOZZ".

Share
Dariusz Przywieczerski w więzieniu. "Mózg afery FOZZ" pod szczególnym nadzorem
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d10tzyp

Wiadomo, że Przywieczerski znajduje się w monitorowanej celi pod specjalnym nadzorem. Były biznesmen został przeniesiony z więzienia na Służewcu w czwartek.

Tam z kolei trafił 8 września, po ekstradycji z więzienia na Florydzie. Przywieczerski przeszedł dokładne badania lekarskie. To dlatego trafił do nowego zakładu karnego z oddziałem szpitalnym - donosi PAP, na którą powołuje się RMF FM.

Przywieczerski ma odbyć 3,5 letni wyrok, na który został skazany jeszcze w 2005 roku. Dotyczył on jedynie wycinka nieprawidłowości związanych z FOZZ. Stwierdził jednak, że afera - którą określił mianem "matki wszystkich afer" - jest już zamknięta, ze względu na przedawnienie.

d10tzyp

Wciąż nie wiadomo, czy Przywieczerskiemu na poczet kary pozbawienia wolności sąd zaliczy okres, jaki spędził w areszcie w USA.

Przywieczerski to były prezes spółki Universal, do której kierowane były pieniądze z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Uważany jest za mózg procederu. W 2005 roku został skazany na 3,5 roku więzienia, ale kary nie odbył, bo uciekł za granicę.

Zobacz także: Ziobro wytacza ciężkie działa. "Mogą trwale sparaliżować firmę"

Polskie władze przez wiele lat starały się o jego ekstradycję, ale napotkały na opór Amerykanów. Jak twierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wszystko zmieniło się po jego wizycie w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku. Przywieczerski został aresztowany 31. października 2017 roku, a ostateczną zgodę na ekstradycję wydał sekretarz stanu Mike Pompeo 25 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10tzyp

Podziel się opinią

Share
d10tzyp
d10tzyp
Więcej tematów