Trwa ładowanie...

Afera FOZZ. Jest zgoda na ekstradycję z USA

Według nieoficjalnej informacji USA wydadzą Polsce Dariusza Przywieczerskiego. To biznesmen nazywany "mózgiem afery FOZZ", który od ponad 12 lat jest poszukiwany przez polski wymiar sprawiedliwości.

Share
Afera FOZZ. Jest zgoda na ekstradycję z USA
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2f46k0

Były prezes spółki Universal, do której trafiło około 1,5 mln zł z FOZZ, został w marcu 2005 r. skazany na 3,5 roku więzienia, ale zniknął przed ogłoszeniem wyroku. Dariusz Przywieczerski miał od razu wyjechać z kraju. Teraz TVP Info nieoficjalnie ustaliło, że jest zgoda na jego ekstradycję z USA. Według Polskiej Agencji Prasowej do USA polecieli już policjanci z wydziału konwojowego Komendy Głównej Policji.

Dariusz Przywieczerski w kwietniu 2006 r. został namierzony przez Interpol w USA, gdzie prowadził kilka firm. W lipcu Polska wystąpiła o jego ekstradycję, ale po kilku miesiącach Amerykanie poprosili o uzupełnienie dokumentów. Sprawa zaczęła się przeciągać, aż stracono zainteresowanie ściągnięciem biznesmena do Polski.

Fundusz Obsługi Zagranicznego Zadłużenia powstał w celu spłaty polskiego zadłużenia zagranicznego. W praktyce FOZZ miał gromadzić pieniądze i przez pośredników skupować polskie długi. W praktyce skarb państwa stracił ponad 350 mln zł, a sprawa FOZZ jest jedną z największych afer gospodarczych po 1989 r.

Zobacz także: Czarne chmury nad Biedroniem. Joanna Scheuring-Wielgus wytknęła mu błąd

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2f46k0

Podziel się opinią

Share
d2f46k0
d2f46k0
Więcej tematów