Trwa ładowanie...
d2j0hua

Czy Włosi łamią prawo? Odsyłają statki z uchodźcami do Libii

Bez zbadania czy komuś przysługuje azyl, czy nie, włoski statek przypuszczalnie po raz pierwszy odesłał uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym z powrotem do Libii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem organizacji humanitarnych doszło do złamania prawa międzynarodowego
Zdaniem organizacji humanitarnych doszło do złamania prawa międzynarodowego (PAP, Fot: A.CARRASCO RAGEL)
d2j0hua

Zdaniem organizacji humanitarnych odsyłanie z powrotem uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym bez zbadania, czy nie przysługuje im azyl, jest łamaniem prawa międzynarodowego.

Oenzetowska organizacja pomocy uchodźcom UNHCR uznała to za kolejny stopień eskalacji we włoskiej polityce antyimigracyjnej. "Libia nie jest bezpiecznym portem i takie postępowanie może być naruszeniem międzynarodowego prawa" - napisała UNHCR na Twitterze. Organizacja bada obecnie ten przypadek.

W zamkniętych obozach dla uchodźców w Libii ma dochodzić regularnie do łamania praw człowieka. Poza tym masowe odsyłanie uchodźców, bez zbadania ich sytuacji i prawa do azylu, jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

d2j0hua

Włoski dziennik "La Repubblica" donosi, że statkiem, który odwiózł z powrotem uchodźców, jest holownik "Asso28" pracujący przy jednej z platform wiertniczych na Morzu Śródziemnym. Rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) potwierdził, że "Asso28" popłynął do Libii. Nie ustalono jeszcze szczegółów akcji uratowania 108 migrantów.

*Zobacz też: Powstaniec ma jedno, proste marzenie. Możecie pomóc je spełnić *

Więcej utonięć

Włochy i Malta zamknęły swoje porty dla prywatnych organizacji niosących pomoc uchodźcom. Jak podaje IOM, od tego czasu wzrosła liczba utonięć w Morzu Śródziemnym. W lipcu br. do wybrzeży Włoch dotarło 1815 uchodźców, jednocześnie było 157 przypadków utonięć – napisał na Twitterze rzecznik IOM, Flavio Di Giacomo. W lipcu ubiegłego roku 11,5 tys. osób dotarło do włoskich wybrzeży, a 58 utonęło.

d2j0hua

Pod koniec czerwca br. Libia wytyczyła swoją własną strefę poszukiwań i niesienia ratunku uchodźcom, obejmującą także wody międzynarodowe. Urządzono tam centralę kierowania akcjami ratunkowymi, odpowiedzialną za koordynację poszczególnych akcji i wskazywanie statkom portu, do którego mogą zawinąć.

Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini napisał na Facebooku, że libijskie służby ochrony wybrzeża w minionych godzinach uratowały 611 migrantów i odesłały ich z powrotem. "Czy organizacje pozarządowe protestują, a przemytnikom interes wymyka się z rąk? I tak powinno być! Będziemy robić tak dalej”.

Włochy na cenzurowanym w 2012 roku

W 2012 r. Włochy ze względu na wydalenie do Libii Afrykańczyków uratowanych na Morzu Śródziemnym zostały skazane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wydalenie uchodźców było narażeniem ich na niebezpieczeństwo nieludzkiego traktowania - stwierdzono w orzeczeniu.

d2j0hua

Z kolei prezydent USA Donald Trump wyraźnie pochwalił ostry kurs Włoch w polityce migracyjnej. W pełni zgadza się on z tym, co premier Włoch Giuseppe Conte robi w kwestii migracji oraz nielegalnej i legalnej imigracji – powiedział Trump podczas spotkania z premierem Włoch w Białym Domu. – Wiele innych państw w Europie też tak powinno postępować. Trump w przeszłości kilkakrotnie krytykował kanclerz Angelę Merkel za - jego zdaniem - zbyt liberalną politykę migracyjną.

(DPA, EPD, AFP) / ma

d2j0hua

Podziel się opinią

Share
d2j0hua
d2j0hua
Więcej tematów