Trwa ładowanie...

Czy Jarosław Kaczyński skrócił sobie kolejkę do operacji? Jest wyjaśnienie Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia postanowiło uciąć spekulacje na temat operacji kolana Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej posłanka Lewicy w ostrym tonie domagała się wyjaśnień. Podejrzewała, że prezes rządzącej partii mógł być faworyzowany w kolejce do zabiegu oraz podczas opieki szpitalnej.

Czy Jarosław Kaczyński skrócił sobie kolejkę do operacji? Jest wyjaśnienie Ministerstwa ZdrowiaŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d4ba4jb
d4ba4jb

- Żaden pacjent, nie chciałby, aby informacje o jego leczeniu, przetwarzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, były wykorzystywane jako instrument walki politycznej - stwierdza Janusz Cieszyński z Ministerstwa Zdrowia. To w odpowiedzi na najbardziej zaczepne pytania posłanki Lewicy Hanny Gill-Piątek.

Posłanka oficjalną drogą pytała, ile razy prezes Kaczyński przekładał termin swojej operacji, jak długo czekał na zabieg. Dociekliwość uzasadniała tym, że zwykli pacjenci nie mogą ot tak przekładać terminu zabiegu, a potem wskoczyć na listę do operacji.

Dodajmy, że faktycznie polityk odwlekał zabieg. To ze względu zaangażowanie w dwóch kampaniach politycznych w 2019 roku: eurowyborach oraz wyborach parlamentarnych. Jarosław Kaczyński przebył zabieg 2 grudnia, czyli dwa tygodnie po zaprzysiężeniu drugiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Zobacz też: Szokujące słowa księdza z Kalisza o Robercie Biedroniu. Krzysztof Gawkowski oburzony

Ile trzeba czekać na operację endoprotezy?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że czas oczekiwania pacjenta na operację jest uzależniony od stanu jego zdrowia. "Jeżeli pacjent nie wymaga pilnej interwencji i został zakwalifikowany jako przypadek stabilny, czeka dłużej niż pacjent zakwalifikowany jako przypadek pilny" - czytamy w stanowisku.

d4ba4jb

Nie padło jednak wyjaśnienie w jakim trybie, pilnym, czy stabilnym prezes PiS przeszedł operację. Jarosław Kaczyński został przyjęty do Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku. Choć jako ważna osoba (poseł i były premier) mógł liczyć pomoc szpitala MSWiA, czy opiekę Wojskowego Instytutu Medycyny w Warszawie.

Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia można wyczytać, dlaczego tak się stało. Przeciętny czas oczekiwana na zabieg wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego w woj. mazowieckim wynosi 48 dni (dla przypadków pilnych) oraz około 9 miesięcy dla przypadków stabilnych. Tymczasem szpital w Otwocku ma najprawdopodobniej najkrótszą kolejkę do tego zabiegu w Polsce. Tam pacjenci pilni są operowani "na bieżąco", z kolei ci w stanie stabilnym czekają 169 dni.

W politycznej burzy o operację kolana prezesa PiS to najważniejsza wiadomość dla chorych oczekujących na ten sam zabieg. Na pacjentów z dopiskiem "pilny" na skierowaniu Otwock czeka z szeroko otwartymi drzwiami.

Specjalna opieka ministra? "Nie posiadamy informacji"

Posłanka Hanny Gill-Piątek dociekała też, na czym polegało osobiste zaangażowanie ministra zdrowia w leczenie prezesa partii. Czy rzeczywiście czuwał on nad przebiegiem operacji? Dziennik "Super Express" opublikował zdjęcia dokumentujące wizytę Łukasza Szumowskiego w otwockim szpitalu.

Na te pytania Ministerstwo zdrowia odpowiedziało wymijająco: "W odniesieniu do pytań dotyczących publikacji medialnych pragnę poinformować, że Minister Zdrowia nie posiada informacji dotyczących szczegółów przytaczanej przez panią poseł sytuacji" - czytamy w odpowiedzi.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ba4jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ba4jb
Więcej tematów