Czemu broń z USA nie docierała do Ukrainy? Zamieszane Niemcy

Problemy z niemieckim kontraktem kolejowym spowolniły dostawy amerykańskiej amunicji do Ukrainy - twierdzi przedstawiciel Departamentu Obrony USA. Jak zaznaczono w raporcie, jest to jeden z kilku przypadków, gdy w kluczowych momentach wojny Ukraina nie otrzymała sprzętu militarnego "na czas".

Czemu broń z USA nie docierała do Ukrainy? Zamieszane Niemcy
Czemu broń z USA nie docierała do Ukrainy? Zamieszane Niemcy
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | SERGEI SUPINSKY

25.10.2024 | aktual.: 25.10.2024 13:45

Według oficjalnego raportu Generalnego Inspektora Departamentu Obrony USA dostawy amerykańskiej amunicji na Ukrainę zostały w ubiegłym roku opóźnione o co najmniej dwa miesiące z powodu problemów z kontraktem wojskowym z niemieckimi kolejami Deutsche Bahn.

Według raportu "liczne opóźnienia" miały miejsce między grudniem 2022 r. a styczniem 2023 r., mniej więcej w tym samym czasie, gdy Ukrainie zaczęło brakować amunicji dostarczanej przez USA. Jest to jeden z kilku przypadków, w których "niedobory amerykańskiej pomocy dotknęły ukraińską armię" od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w 2022 r.

Raport został udostępniony portalowi Defense One w odpowiedzi na wniosek złożony na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie było pociągów, by dostarczyć broń Ukrainie. USA wynajęły statek

Jak czytamy, w co najmniej jednym przypadku "nie było dostępnej kolei do transportu amunicji". Problem ostatecznie rozwiązano, wynajmując statki do jej dostarczenia, co kosztowało Stany Zjednoczone 1,6 mln dolarów.

W raporcie stwierdzono, że powodem "wielokrotnych opóźnień" był niedociągnięcia w umowie przewozowej zawartej między EUCOM (Dowództwem Europejskim Stanów Zjednoczonych) a niemieckim przedsiębiorstwem kolejowym Deutsche Bahn.

Inna część raportu mówi, że umowa "nie zawierała żadnego wymogu, aby Deutsche Bahn podjęła jakieś działania". Strona amerykańska sugeruje jednak, że Deutsche Bahn odrzuciło prośbę wojska o "jakiś rodzaj usługi." W raporcie przypomniano, że to niemiecki rząd federalny jest właścicielem narodowego przewoźnika.

W raporcie zalecono również, aby dowództwo europejskie zbadało inne sposoby transportu amunicji do Ukrainy.

Niemcy się tłumaczą

W czerwcowym raporcie Niemieckiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych napisano, że zdolność niemieckiej sieci kolejowej do przewozu towarów wojskowych jest ograniczona przez rozbudowaną biurokrację, zbyt małe inwestycje w infrastrukturę i niewystarczającą liczbę wagonów z platformą do przewozu towarów wojskowych.

Ponadto - jak zauważono - przesyłki wojskowe muszą konkurować z towarami komercyjnymi.

Źródło: defenseone.com/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiebrońwsparcie militarne
Wybrane dla Ciebie