Jest decyzja prokuratury ws. podkomisji Macierewicza. Pięć śledztw
Zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej, badający działalność tzw. podkomisji smoleńskiej, wszczął pięć śledztw. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dotyczą one m.in. b. szefa MON i b. szefa podkomisji, posła PiS Antoniego Macierewicza. O sprawie informuje PAP.
Prokuratura Krajowa powołała 8 listopada zespół śledczy do zbadania możliwych nieprawidłowości związanych z działalnością tzw. podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza (PiS) w latach 2016-2023. Grupa sześciu prokuratorów, kierowana przez płk. Tomasza Mackiewicza, stojącego na czele Departamentu do Spraw Wojskowych, nadzorowana jest przez szefa Prokuratury Krajowej, Dariusza Korneluka.
Pierwsze kroki zespołu to analiza 41 zawiadomień, które 25 października 2024 r. złożył w Prokuraturze Krajowej wiceszef MON, Cezary Tomczyk, podejrzewając popełnienie przestępstw związanych z pracą podkomisji smoleńskiej.
Prokuratura wszczyna śledztwa. Jest potwierdzenie
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po zakończeniu postępowania sprawdzającego, zespół śledczy zdecydował się na wszczęcie pięciu śledztw 18 listopada, co potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak.
- Wydanie postanowień o wszczęciu śledztw oznacza, że w powyższym zakresie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw - podkreślił prok. Nowak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Suski wspiera Macierewicza. "Samolot rozpadł się w powietrzu"
Śledztwa dotyczą łącznie 21 czynów, z których wiele związanych jest z zarzutami dotyczącymi przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków zgodnie z art. 231 par. 1 lub par. 2 kodeksu karnego. Jak dowiedziała się PAP, jedną z osób, która może być objęta tymi dochodzeniami, jest Antoni Macierewicz, były szef MON oraz podkomisji smoleńskiej.
Ministerstwo Obrony Narodowej 24 października opublikowało raport dotyczący działalności podkomisji smoleńskiej, z którego wynika, że obciążyła ona budżet państwa ponad 81 mln zł. W związku z jej działalnością, do prokuratury zgłoszono 41 możliwych przypadków przestępstw, z czego 24 miały dotyczyć Antoniego Macierewicza, a 10 byłego szefa MON, Mariusza Błaszczaka.