Kłopoty Macierewicza. Dziesiątki zawiadomień trafiły do prokuratury
Raport ws. podkomisji smoleńskiej wraz z 41 zawiadomieniami trafiły już do Prokuratury Krajowej - poinformował wiceszef MON Cezary Tomczyk.
W czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło raport zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. Wynika z niego, że podkomisja smoleńska kosztowała Skarb Państwa ponad 81 milionów złotych.
Zdaniem wiceszefa MON, Cezarego Tomczyka, po tym, co znalazło się w raporcie, sprawa powinna skończyć się wnioskami o uchylenie immunitetów dla Macierewicza i Błaszczaka.
Tomczyk zapowiedział, że w związku z działaniami podkomisji do prokuratury zostanie złożonych 41 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym 24 przez jej szefa Antoniego Macierewicza i 10 b. szefa MON Mariusza Błaszczaka. W piątek po południu przekazał, że do Prokuratury Krajowej trafiły już zawiadomienia wraz z raportem ws. podkomisji smoleńskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogień odciął im drogę ucieczki. Dramatyczne nagranie z Płocka
Podczas czwartkowego briefingu Tomczyk zaznaczył, że po 10 sierpnia 2021 r., czyli po przyjęciu uchwały i publikacji raportu z prac podkomisji, wydano 4,8 mln zł. - Wydatkowanie środków po przyjęciu uchwały z raportem końcowym było bezpodstawne. - Te niemalże 5 mln zł zostało wydatkowane bezprawnie, te środki powinny być zwrócone do budżetu państwa - podkreślił.
Macierewicz odniósł się do stawianych mu zarzutów na antenie TV Republika. Oskarżył szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza o przestępstwo i "próby wyjaśnienia, że pan Putin jest niewinny".
- Analiza materiałów podkomisji może być realizowana tylko za zgodą sądu - podkreślił na antenie Telewizji Republika. Jak dodał, aby prowadzić badania, zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej powinien najpierw uzyskać zgodę Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. - Te materiały przejęli i realizowali bezprawnie - stwierdził Macierewicz.
Czytaj także:
Źródło: PAP, WP