Trwa ładowanie...

Kontakty Macierewicza wypłynęły. Rosjanin po cichu dał mu USB

W grudniu 2020 roku z Antonim Macierewiczem nawiązał kontakt Rosjanin, który przekazał mu pendrive z materiałami w sprawie katastrofy smoleńskiej - poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk. Ustalono też, że Macierewicz kontaktował się z domniemanym Brytyjczykiem, nie znając jego prawdziwych "danych i motywacji".

Antoni MacierewiczAntoni MacierewiczŹródło: East News, fot: Stach Antkowiak/REPORTER
df7hndx
df7hndx

W trakcie omawiania przez kierownictwo MON raportu zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej, wiceszef MON ujawnił zaskakujące informacje na temat przewodniczącego podkomisji Antoniego Macierewicza.

- W grudniu 2020 roku uzyskano informację, że z przewodniczącym podkomisji Antonim Macierewiczem nawiązał kontakt obywatel Federacji Rosyjskiej Aleksandr Glaskow - przekazał Cezary Tomczyk.

Z ustaleń służb wynika, że Rosjanin przekroczył granicę Polski 4 grudnia 2020 roku, natomiast 15 grudnia wysłał e-mail do podkomisji smoleńskiej, w którym napisał, że chce się spotkać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozwój gospodarczy Polski w UE. Oceny ekspertów stawiają sprawę jasno

Spotkanie z Rosjaninem i przekazanie danych

Spotkanie z tajemniczym Rosjaninem odbyło się, jak ujawnił Tomczyk, następnego dnia, tj. 16 grudnia w biurze poselskim Macierewicza, a nie w oficjalnej siedzibie podkomisji, gdzie na takie spotkanie wymagane jest zezwolenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

df7hndx

Podczas spotkania, jak przekazał wiceszef MON, Rosjanin przekazał Macierewiczowi nośnik USB z materiałami dotyczącymi katastrofy smoleńskiej.

- Dopiero 21 grudnia, czyli pięć dni później, Antoni Macierewicz o tej sprawie poinformował SKW, co w praktyce uniemożliwiło ochronę kontrwywiadowczą - ocenił Tomczyk. Jak dodał, dysponują oświadczeniem podpisanym przez Macierewicza, że takie spotkanie doszło do skutku.

Rosjanin opuścił Polskę 26 grudnia 2020 roku pieszym przejściem granicznym w obwodzie królewieckim. Natomiast analiza materiałów zgromadzonych na nośniku wykazała, że miały bardzo małą wiarygodność.

Kontakty z Brytyjczykiem

Następnie Tomczyk zwrócił uwagę, że w latach 2016-2019 Macierewicz kontaktował się z osobą podającą się za obywatela Wielkiej Brytanii, nie znając jej prawdziwej tożsamości i pozwalając jej na dostęp do informacji o działalności podkomisji smoleńskiej. Człowiekiem tym okazał się obywatel Wielkiej Brytanii działający pod pseudonimem Roman Rostkiewicz.

df7hndx

- Brytyjczyk do 2019 roku posiadał wiedzę o prowadzonych pracach podkomisji, współpracował z ekspertami zagranicznymi, na terenie Londynu spotykał się z Antonim Macierewiczem oraz zobowiązał się do wykonania zadań na rzecz podkomisji - powiedział wiceszef MON.

SKW ustaliła, że pod fałszywym nazwiskiem Roskiewicza krył się Andriej Bowbelski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
df7hndx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
df7hndx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj