7 krajów mówi "nie" Ukrainie. Wśród nich USA i Niemcy
Według informacji podanych przez News Ukraine, Stany Zjednoczone i Niemcy zwlekają z poparciem zaproszenia Ukrainy do NATO. Co więcej, co najmniej pięć innych państw członkowskich Sojuszu również blokuje tę kwestię.
Anonimowi urzędnicy amerykańscy i dyplomaci NATO ujawnili mediom, że USA i Niemcy są krajami niechętnymi do odpowiedzi na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o szybkie zaproszenie Ukrainy do Sojuszu.
Zaproszenie to jest częścią niedawno ogłoszonego przez Zełenskiego planu zwycięstwa nad Rosją. Ukraiński przywódca przyznał, że członkostwo w NATO będzie możliwe dopiero po zakończeniu wojny, ale podkreślił znaczenie otrzymania zaproszenia już teraz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamach terrorystyczny w Turcji. Kamery nagrały napastników
Boją się wojny z Rosją
Kluczowi członkowie NATO obawiają się jednak potencjalnego wejścia w wojnę z Rosją. Ambasador USA przy NATO Julianne Smith oświadczyła niedawno, że Sojusz "nie jest jeszcze gotowy, by zaoferować członkostwo lub zaproszenie dla Ukrainy".
Zełenski przyznał, że również kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie popiera jego pomysłu szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO. Zauważył, że konieczna będzie intensywna praca z niemiecką stroną, ale ostatecznie to Stany Zjednoczone będą miały znaczący wpływ na tę kwestię.
Węgry i Słowacja mówią otwarcie "nie". Inni chowają się za Niemcami i USA
Oprócz USA i Niemiec, przeciwko członkostwu Ukrainy w NATO są także Węgry i Słowacja. Obecni liderzy tych krajów mają prokremlowską postawę. Premier Węgier Viktor Orbán blokuje fundusze UE na pomoc obronną dla Ukrainy i wycofuje się z programów NATO dotyczących transferu broni do Kijowa. Premier Słowacji Robert Fico stwierdził, że przyjęcie Ukrainy do NATO "byłoby dobrą podstawą do trzeciej wojny światowej".
Niektóre kraje NATO, takie jak Belgia, Słowenia czy Hiszpania, nie chcą przyspieszyć członkostwa Ukrainy, lecz robią to dyskretnie, ukrywając się za USA i Niemcami. Z kolei Estonia, Łotwa, Litwa i Polska wykazują większy entuzjazm wobec członkostwa Ukrainy i wielokrotnie wyrażały swoje poparcie.
Urzędnicy podkreślają jednak, że ani USA, ani Niemcy nie wykluczają ostatecznego przystąpienia Ukrainy do Sojuszu. Dyskusje na ten temat trwają, pomimo braku zaproszenia dla Kijowa na lipcowym szczycie NATO.
Źródło: News Ukraine/PAP/WP