CSW: konwersatorium o społeczeństwie informacyjnym
W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie w piątek w ramach konwersatorium "Życie w okablowanym społeczeństwie /Komputer - Kultura - Człowiek w XXI w." odbędzie się wykład prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej zatytułowany Sztuka i estetyka nowych mediów.
Według prof. Zeidler - Janiszewskiej, język współczesny staje się terenem inwazji pojęć opisujących zmiany zachodzące w kulturze, nauce, polityce, ekonomii pod wpływem rewolucji w technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Pojęcia te - cyberspace, cyberculture, cyberart, cybernomads, netizens, information superhighways, infowars, telework, virtual reality - wchodzą najpierw do języka angielskiego po czym jak przez centryfugę "zaludniają" inne języki, nie omijając oczywiście polskiego - twierdzi profesor.
Według organizatorów konwersatorium, celem tych spotkań jest zdekodowanie tych pojęć, a także przybliżenie ekonomicznych, cywilizacyjnych, społecznych, komunikacyjnych, artystycznych i estetycznych aspektów społeczeństwa informacyjnego.
Konwersatorium - jak twierdzą organizatorzy - adresowane jest do pracowników instytucji kultury, dziennikarzy, administratorów kultury, ludzi związanych z technikami informacyjnymi oraz studentów.
Spotkania w ramach konwersatorium będą odbywać się od października co dwa tygodnie. W programie m.in. "Człowiek w środowisku informacji totalnej: narodziny społeczeństwa informacyjnego"; "Konsumpcja czy uczestnictwo w kulturze. Rynek Kultury a nowe media"; "Internet: sezam czy śmietnik kultury?"; "Czy istnieje jeszcze Autor: własność intelektualna w sieci"; "Z perspektywy transhumanizmu: nauka - technika - sztuka w XXI w.". (mk)