Co zrobi Izrael? Macron wzywa: "Zaprzestańcie bombardowań"
Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa Izrael, aby ten "zaprzestał zabijania kobiet i dzieci w Gazie". W ekskluzywnym wywiadzie dla BBC powiedział, że "nie ma żadnego uzasadnienia" dla bombardowań miejsc cywilnych.
- De facto dziś cywile są bombardowani. Te dzieci, te kobiety, ci starzy ludzie są bombardowani i zabijani. Nie ma więc ku temu żadnego powodu ani legitymacji. Wzywamy więc Izrael do zaprzestania tych działań - mówił Macron w rozmowie z BBC.
Francuski przywódca zaznaczył, że Francja "wyraźnie potępia" terrorystyczne działania Hamasu. - Podzielamy ból Izraela. I podzielamy ich chęć pozbycia się terroryzmu. Wiemy, co oznacza terroryzm we Francji - dodał Macron. Stwierdził jednak, że "nie ma żadnego uzasadnienia" dla trwających bombardowań ludności cywilnej w Gazie.
- To niezwykle ważne dla nas wszystkich ze względu na nasze zasady, ponieważ jesteśmy demokracjami. W perspektywie średnio- i długoterminowej, a także dla bezpieczeństwa samego Izraela, ważne jest, aby uznać, że życie każdego człowieka ma znaczenie - tłumaczył prezydent Francji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Gołym okiem widać". Były senator PiS o przyczynach porażki
Macron: musimy wypracować zawieszenie broni
W czwartek Emmanuel Macron otworzył w Paryżu konferencję w sprawie sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Podczas wystąpienia podkreślał, że konieczne jest wypracowanie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.
- W najbliższej przyszłości musimy pracować nad ochroną ludności cywilnej. Musimy działać na rzecz zawieszenia broni - oświadczył Macron. - To musi być możliwe - dodał.
Celem konferencji, której inicjatorem był francuski prezydent, jest próba zapewnienia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, co stało się prawie niemożliwe z powodu nieustannych bombardowań ze strony Izraela od czasu krwawego ataku Hamasu 7 października na ten kraj.
Wśród przedstawicieli około 80 krajów i międzynarodowych organizacji pozarządowych jest minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau.
Źródło: BBC