Trwa ładowanie...
d23ow04

Cieplej na linii Polska-Izrael. W czwartek spotkanie prezydentów

W czwartek 12 kwietnia Andrzej Duda i Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau."Zostaną poruszone tematy emocjonalnie trudne we wzajemnych relacjach” - zapowiada prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W czwartek w Auschwitz spotkają się przywódcy Polski i Izraela
W czwartek w Auschwitz spotkają się przywódcy Polski i Izraela (Wikimedia Commons CC BY, Fot: dnalor01)
d23ow04

Szef gabinetu Andrzeja Dudy zdradził w rozmowie z PAP, że zaproszenie dla głowy naszego państwa przyszło równolegle - od organizatorów marszu, International March of the Living, oraz prezydenta Izraela. Przywódcy oddadzą hołd ofiarom, "ale także aby wygłoszą swoje przesłanie do młodych ludzi". Zdaniem Szczerskiego będzie to jasny przekaz dla świata, że "naszym obowiązkiem jest być strażnikiem prawdy i pamięci".

Prezydencki minister przekonuje także, że relacje między Polską a Izraelem nie zostały zachwiane nowelizację ustawy o IPN. "One są, znacznie trwalsze niż ten przejściowy moment" - powiedział. Spotkanie prezydentów będzie jednak pierwszym na tak wysokim szczeblu od czasu uchwalenia przez polski Sejm pod koniec stycznia wspomnianej nowelizacji. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

d23ow04

Tegoroczny Marsz Żywych przypada w 70. rocznicę powstania Izraela oraz 30 lat po pierwszym Marszu. Przywódcy Polski i Izraela przed południem przyjadą do oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie odbędzie się spotkanie zakończone wygłoszeniem oświadczeń. Półtorej godziny później, wyruszą na czele Marszu spod bramy głównej obozu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP

d23ow04

Podziel się opinią

Share

d23ow04

d23ow04
Więcej tematów