Chrabąszcze w lipcu? To Guniak czerwczyk. Czy jest niebezpieczny?
Przełom czerwca oraz lipca to okres, w którym szczególną uciążliwość sprawiają owady latające wieczorami. Choć wiele osób kojarzy je z chrabąszczami, głośne insekty tak naprawdę należą do gatunku chrząszczy. Czy Guniak czerwczyk jest niebezpieczny dla człowieka?
Letnie wieczory wielu osobom kojarzą się z latającymi insektami, które można spotkać zarówno w parkach, jak i w okolicach łąk, pól i innych terenów zielonych. Czy natarczywe owady mogą ukąsić? Ich larwy są zmorą dla rolników oraz ogrodników.
Guniak czerwczyk a chrabąszcz. Inwazja w letnie wieczory
Duże, latające owady o brązowej, brunatnej lub miodowej barwie, które uaktywniają się w letnie wieczory, należą do gatunku chrząszczy z rodziny poświętnikowatych. Guniaki czerwczyki, choć są często mylone z chrabąszczami: majowym lub kasztanowym, są od nich znacznie mniejsze. Mają także inaczej zbudowane czułki. Owady osiągają najczęściej około 14-18 milimetrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabójczy grzyb w Teksasie. Przełomowe badania naukowców
Dodatkowo okres aktywności chrabąszczy oraz guniaków jest inny - pierwsze z owadów można najczęściej spotkać od maja do czerwca, a drugie - od czerwca do lipca lub nawet początku sierpnia.
Latające chrabąszcze? Czy Guniak czerwczyk jest niebezpieczny?
Chociaż głośne, duże insekty potrafią utrudnić spacery oraz zewnętrzne aktywności w letnie wieczory, zdaniem ekspertów, nie są groźne dla człowieka. - Nie mają one tak silnego aparatu gębowego, żeby mogły przeciąć ludzką skórę. Zresztą człowiek ich nie interesuje, guniaki są wegetarianami - wyjaśniał w rozmowie z Gazetą Lubuską dr Daniel Kubisz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.
Owady często wpadają na człowieka, ze względu na swoją nieporadność - spory rozmiar insektów oraz okres godowy, który przypada na okres pomiędzy czerwcem a lipcem, sprawiają, że lot - zwłaszcza w grupie - może czasem zakończyć się bliskim spotkaniem z człowiekiem. Guniaki czerwcowe mogą natomiast zagrażać uprawom. Larwy owadów potrafią bowiem podgryzać korzenie roślin oraz liście, skutecznie blokując ich wzrost.