Oleica krówka. Niemcy walczą z plagą, Lasy Państwowe przestrzegają
Oleice to chrząszcze, które wydzielają silnie trującą ciecz. W ostatnim czasie z ich plagą walczą mieszkańcy Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Owady występują również w Polsce - leśnicy ostrzegają przed ich drażnieniem.
31.03.2023 11:54
Oleice, które jeszcze do niedawna rzadko pojawiały się u naszych zachodnich sąsiadów, obecnie stanowią prawdziwą plagę. Owady zaobserwowano m.in. na placach zabaw w Borgentreich i Hofgeismar - ze względu na ich liczebność, obiekty zostały zamknięte.
Oleica krówka. Trująca kantarydyna może doprowadzić do zgonu
Oleice, choć niepozorne, są bardzo niebezpieczne. Zaatakowane owady wydzielają bowiem ciecz, zawierającą trujący związek chemiczny. Kantarydyna to jedna z najniebezpieczniejszych substancji występujących w przyrodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego "porcja", może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu" - przestrzegają Lasy Państwowe za pośrednictwem swojej strony internetowej. Leśnicy dodają, że owad ten występuje na terenie całej Polski, ale jest spotykany dość rzadko.
Oleica krówka - występowanie, wygląd
Meloe proscarabaeus - bo tak brzmi łacińska nazwa Oleicy krówki - to chrząszcze z rodziny oleicowatych. Można je spotkać na terenach rozciągających się od Portugalii po Koreę Południową. Chrząszcze mają ubarwienie czarne, niebieskoczarne lub fioletowoczarne i osiągają wielkość nawet 35 mm.
Oleicę krówkę w Polsce można spotkać od kwietnia do czerwca. "Preferuje zbiorowiska traw na nasłonecznionych terenach, polanach i łąkach" - informują polscy leśnicy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.