Trwa ładowanie...

Biedronki azjatyckie, żółwie żółtolice. Inwazja zagrażających nam gatunków

Doskonale adaptują się do naszych warunków i stanowią poważne zagrożenie. Docierają z różnych zakątków świata. Listę otwiera barszcz Sosnowskiego, ale są na niej także biedronki azjatyckie, żółwie żółto- i czerwonolice czy drapieżne mangusty.

Biedronki azjatyckie, żółwie żółtolice. Inwazja zagrażających nam gatunkówŹródło: East News
d2qp9ji
d2qp9ji

Na liście jest aż 1,5 tysiąca gatunków roślinnych i zwierzęcych zagrażających naszemu ekosystemowi. - Są sztucznie wprowadzane do naszego środowiska. Tworzą tu stałe populacje i wpływają negatywnie na gatunki rodzime, a nawet wypierają je - tłumaczy w Polskim Radiu lekarz weterynarii dr Aleksandra Maluta.

Obecnie jest zakaz ich sprowadzania, ale długo były obecne nawet w sklepach zoologicznych. Część pozostaje u hodowców, ale wiele jest porzucanych i trafia do zbiorników wodnych, rzek i stawów.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", część jest także nielegalnie rozmnażana. W ten sposób do przyrody trafiają np. chrząszcze i biedronki azjatyckie, żółwie żółto- i czerwonolice, bobry kanadyjskie, jelenie wirginijskie, drapieżne mangusty czy nawet szopy pracze.

Na czele listy jest groźny barszcz Sosnowskiego, nazywany też "zemstą Stalina". Był sprowadzony w 1947 roku z ZSRR jako bardzo wydajna roślina pastewna. Teraz już wiadomo, że zagraża zdrowiu i życiu człowieka. To toksyczna i zagrażająca zdrowiu roślina. Każde dotknięcie może zakończyć się poparzeniem, które może nawet doprowadzić do śmierci. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo ekspansywną. W Polsce może osiągać wzrost nawet 3,5 metra. To jego cecha charakterystyczna.

Innym inwazyjnym gatunkiem jest niecierpek drobnokwiatowy. Pochodzi z Azji. Wypiera on rodzime gatunki roślin, które wymagają tych samych warunków.

d2qp9ji

"Prawdziwą bestią" nazywany jest motyl – szrotówek kasztanowcowiaczek. Jej gąsienice zjadają miękisz drzew doprowadzając je do śmierci z odwodnienia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Są też takie gatunki, które przybyły do Europy w transporcie np. z Chin, jak np. szerszeń azjatycki. Ten już został zauważony u naszych zachodnich sąsiadów. Lada moment może także pojawić się w Polsce.

Szerszeń azjatycki skutecznie niszczy też pszczoły, powodując duże straty w produkcji pszczelarskiej. Poluje na pszczoły miodne w pasiekach dużo intensywniej niż szerszeń europejski. 10 szerszeni azjatyckich może w ciągu dnia zabić aż 100 pszczół (przed jednym ulem może żerować nawet kilkadziesiąt osobników). Szacuje się, że jedno gniazdo szerszeni azjatyckich może pochłaniać 20 tysięcy pszczół rocznie.

Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj