Trwa ładowanie...

Szerszeń azjatycki. Jedno użądlenie może zabić

Szerszeń azjatycki jest już u naszych zachodnich sąsiadów. Lada moment może pojawić się w Polsce, a jego użądlenie jest szalenie niebezpieczne. Może być śmiertelne nawet dla osób, które nie są uczulone. Dodatkowo owady wyrządzają ogromne szkody w przyrodzie.

Szerszeń azjatycki. Jedno użądlenie może zabićŹródło: East News
d15jikr
d15jikr

Szerszeń pochodzi z Chin. Jak twierdzą badacze, ten gatunek szerszenia trafił już do Europy. Rozpoczyna się okres, kiedy następuje jego rozprzestrzenianie. Najbliższe duże skupisko jego gniazd znajduje się w niemieckiej Hesji. Dotarł tam w 2018 roku. To tylko kwestia czasu, gdy pojawi się w Polsce.

Należy wyjaśnić, że są dwa rodzaje szerszenia, określane mianem azjatyckiego. Największy i zarazem najgroźniejszy na świecie to Vespa mandarinia. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 7,6 cm. W Japonii rocznie zabija ok. 30-40 osób rocznie.

Do Europy się jeszcze na szczęście nie przedostał. Tu trafił jego mniejszy brat. - Vespa velutina nigrithorax. Jest jednak również szalenie niebezpieczny, dużo bardziej niż szerszeń europejski. Jego jedno tylko użądlenie może być śmiertelne nawet dla osoby, która nie jest uczulona na jad.

Szerszeń azjatycki skutecznie niszczy też pszczoły, powodując duże straty w produkcji pszczelarskiej. Poluje na pszczoły miodne w pasiekach dużo intensywniej niż szerszeń europejski. 10 szerszeni azjatyckich może w ciągu dnia zabić aż 100 pszczół (przed jednym ulem może żerować nawet kilkadziesiąt osobników). Szacuje się, że jedno gniazdo szerszeni azjatyckich może pochłaniać 20 tysięcy pszczół rocznie.

d15jikr

Według ekspertów szerszenia azjatyckiego nie da się całkowicie zwalczyć środkami chemicznymi. Naturalnych wrogów natomiast ma niewielu. Są to jedynie nieliczne gatunki ptaków, takie jak trzmielojad, sikora, a także kura gołoszyja.

- Zgodnie z jedną z hipotez, szerszeń azjatycki pojawił się w Europie z powodu ludzkiej działalności. Prawdopodobnie osobniki trafiły tu wraz z transportem chińskiej porcelany - powiedział Wirtualnej Polsce dr inż. Paweł Sienkiewicz, entomolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj