Chcieli obalić rząd? Znów aresztowania w Turcji
Dwadzieścia osób, w tym wojskowych w służbie czynnej, aresztowano w Turcji w ramach dochodzenia w sprawie spiskowania w celu obalenia rządu - podała agencja Anatolia (AA). Aresztowania przeprowadzono w czterech rejonach kraju, w tym w Stambule.
W niedzielę sąd w tym mieście nakazał ponowne aresztowanie 20 wojskowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku, zwolnionych z aresztu w czwartek, w tym domniemanego autora planu spisku, emerytowanego generała Cetina Dogana.
Policja potwierdziła operację zatrzymań, lecz nie podała liczby aresztowanych. Prywatna telewizja NTV poinformowała, że prokuratorzy wydali nakaz aresztowania 95 osób, w większości oficerów.
Według mediów, oficerowie uczestniczyli w 2003 roku w spisku antyrządowym, który miał polegać na zorganizowaniu zamachu bombowego w historycznym meczecie w celu zdestabilizowania sytuacji i obalenia rządu.
Sprawa domniemanego spisku zaostrzyła stosunki między rządzącą AKP a świecką armią, dotąd uznawaną w Turcji za nietykalną.
W ostatnich tygodniach kilkudziesięciu wojskowym, w tym czynnym i emerytowanym generałom, postawiono zarzuty w związku z domniemanymi spiskami antyrządowymi.
Krytycy AKP twierdzą, że rząd wykorzystuje dochodzenia w sprawie spisków, by prześladować świecką opozycję. Turecka armia od 1960 roku odsunęła od władzy cztery rządy różnych odcieni politycznych, jednak obecnie, kiedy kraj ubiega się o członkostwo w UE, zapewnia, że czasy przewrotów już się skończyły.