Chcą kolejnego polityka PiS w TK. Jedyna kandydatura
Do Sejmu wpłynęła jedna kandydatura na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - posła PiS Marka Asta - poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek. Kluby koalicji rządzącej nie zgłosiły swoich kandydatów.
Pod koniec listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyznaczył dodatkowy termin na zgłaszanie kandydatów na sędziów TK, który upłynął 11 grudnia. Było to związane z wygaśnięciem kadencji sędziów Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego oraz Julii Przyłębskiej.
Kandydatura Marka Asta zostanie teraz przesłana do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Będziemy ją procedować zgodnie z regulaminem - powiedziała Karpa-Świderek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co powstała UE? Eksperci wskazali cele Europy
Koalicja rządząca nie zgłosiła kandydatów
Kluby koalicji rządzącej: PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały wcześniej, że nie zamierzają zgłaszać kandydatów.
Kandydata na sędziego TK może zgłosić Prezydium Sejmu albo co najmniej 50 posłów. Sędziego TK wybiera Sejm w głosowaniu indywidualnym, a kadencja trwa 9 lat.
Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar, pytany o tę sprawę ocenił, że powoływanie nowych sędziów do TK na wakujące miejsca byłoby legitymizowaniem działalności obecnego Trybunału Konstytucyjnego.
Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego
W marcu Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023, stwierdzając, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Uchwała stwierdzała również, że Mariusz Muszyński, Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski nie są sędziami TK z powodu rażącego naruszenia prawa przy ich wyborze.
Od tego czasu wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. W maju TK orzekł, że marcowa uchwała Sejmu jest niezgodna z konstytucją.