Ważna nominacja z PiS ws. TK. Padło nazwisko
Prawo i Sprawiedliwość wskazało swojego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego. Jak przekazał "Dziennik Gazeta Prawna", jest nim poseł partii Marek Ast.
Termin zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego mija w środę.
O zgłoszeniu Marka Asta na kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego poinformował dziennikarz "DGP". "No i jest zgłoszenie" - czytamy we wpisie Marka Mikołajczyka.
Informację na antenie Radiowej Jedynki potwierdził Mariusz Błaszczak. - Poseł Marek Ast. Prawnik, który jest dziś przewodniczącym komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Bardzo wiele razy występował jako reprezentant Sejmu przed Trybunałem - odpowiedział na pytanie, kto będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do TK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy prezes TK stanie przed komisją? "Nie będzie to prosta procedura"
Kluby koalicji rządzącej: PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały wcześniej, że nie zamierzają zgłaszać kandydatów. Kandydata na sędziego TK może zgłosić Prezydium Sejmu albo co najmniej 50 posłów. Sędziego TK wybiera Sejm w głosowaniu indywidualnym, kadencja sędziego trwa 9 lat.
Nowy prezes TK
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Bogdan Święczkowski to były prokurator krajowy i bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry. Jak poinformował Duda, zgłoszonych kandydatów było dwóch.
Poprzednia prezes TK Julia Przyłębska zrezygnowała z pełnionej funkcji pod koniec listopada, na półtora tygodnia przed końcem swojej kadencji sędziowskiej, która upływa w poniedziałek.
Spór o TK
Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest krytykowany przez obecne władze i część prawników. 6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy".
Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Źródło: DGP, PAP, WP Wiadomości, Program Pierwszy Polskiego Radia