Trwa ładowanie...

Cel nr 1 w wojnie na Ukrainie. 400 wagnerowców "poluje". Chcą zabić prezydenta Ukrainy

Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera jest już w Kijowie. Ich celem głównym jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - wynika z ustaleń brytyjskiego dziennik "The Times". Wagnerowcy mają też "polować" na członków ukraińskiego rządu.

Share
Cel nr 1 w wojnie na Ukrainie. 400 wagnerowców poluje na Zełenskiego Cel nr 1 w wojnie na Ukrainie. 400 wagnerowców poluje na Zełenskiego Źródło: Getty Images, fot: Anadolu
dqgh691

Zadaniem najemników jest przygotowanie "gruntu" pod przejęcie władzy w stolicy Ukrainy przez Moskwę. Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Zełenskiego - poinformował w poniedziałek "The Times". Brytyjscy dziennikarze wyjaśniają, że celem polowania najemników z tzw. grupy Wagnera są też członkowie rządu niepodległej Ukrainy.

Informacja o misji wagnerowców miała dotrzeć do ukraińskiego rządu w sobotę rano, a kilka godzin później Kijów ogłosił godzinę policyjną.

Zobacz też: Tego Rosjanie się nie spodziewali. "Potężne wrażenie". Relacja reportera WP z Ukrainy

Zdaniem analityków władze Rosji chcą dotrzeć do Zełenskiego, żeby zmusić go do rezygnacji (a w razie odmowy zabić) i w zamian utworzyć na Ukrainie marionetkowy rząd. Również Pentagon uważa, że plan Putina zakłada stworzenie nowego gabinetu, w pełni zależnego i sterowanego przez Kreml.

dqgh691

Już w czwartek wieczorem w trakcie wystąpienia Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wedle jego informacji "wróg oznaczył go jako cel numer jeden".

To dlatego broń rozdano również innym przedstawicielom legalnych władz, w tym posłom, bo też są celem wysłanników Rosji. Ukraińskie media publikują od soboty nagrania i zdjęcia zatrzymywanych sabotażystów i dywersantów z Rosji. W niedzielę ujęto uzbrojoną grupę, która poruszała się po Kijowie w przejętej karetce pogotowia.

Co to jest grupa Wagnera?

Tzw. grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa należąca do zaufanego współpracownika Władimira Putina - oligarchy Jewgienija Prigożyna. Działa ona jako "długie ramię" Kremla i jest wysyłana do miejsc konfliktów, w które Rosja oficjalnie nie jest zaangażowana.

Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami. Odpowiedzialni są za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.

Wojna na Ukrainie. Piąty dzień obrony niepodległej Ukrainy

To piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjskie siły lądowe zmierzają w kierunku Kijowa. Konwój rozciąga się na 5 km. Wołodymyr Zełenski zgodził się na rozmowy pokojowe z Rosją. Rano ukraińska delegacja dotarła na Białoruś.

dqgh691

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqgh691
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dqgh691
dqgh691
Więcej tematów