Wojna na Ukrainie. Zakończyła się pierwsza tura rozmów z Rosją. Pod Kijowem spadł pocisk balistyczny Iskander [RELACJA NA ŻYWO]
To piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Po południu zakończyła się pierwsza runda rozmów Ukrainy i Rosji. Delegacje mają powrócić do swoich stolic na konsultacje przed drugą rundą negocjacji. Jak przekazał przedstawiciel prezydenta Ukrainy, celem pierwszej rundy rozmów było przerwanie działań bojowych. Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE. Trwa potężny atak na Charków. Wieczorem pod Kijowem spadł pocisk balistyczny Iskander. W mieście ponownie rozległy się syreny.
Zapraszamy do śledzenia poniżej relacji Wirtualnej Polski. Jeśli nie widzisz nowych wpisów, kliknij TUTAJ.
- • W poniedziałek po południu zakończyła się pierwsza runda rozmów Ukrainy i Rosji. Delegacje mają powrócić do swoich stolic na konsultacje przed drugą rundą negocjacji
- • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE
- • Ukraińskie MSW przekazało, że do tej pory Rosjanie zabili 352 cywili - w tym 14 dzieci. Rannych jest 1684 osób. Wśród nich 116 to dzieci
- • Cały czas trwa intensywna obrona Charkowa. Rosja atakuje dzielnice mieszkalne. Wieczorem pod Kijowem spadł pocisk balistyczny Iskander
- • Rosyjska armia straciła do tej pory m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Zginęło 5,3 tys. Rosjan
- • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przekazał, że Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji, która - jej zdaniem - propaguje fałszywe twierdzenie, że najechała Ukrainę, by zapobiec ludobójstwu
Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że miasto jest pod kontrolą wojsk ukraińskich. "Niestety w wyniku dzisiejszego nalotu zniszczona została infrastruktura krytyczna. Miasto Mariupol pozostaje praktycznie bez światła" - przekazał samorządowiec.
"Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy ale potrzebuje wsparcia" - przekazał Andrzej Duda.
"Do narodu białoruskiego: wielu z was podjęło ogromne ryzyko osobiste, walcząc o wolną i demokratyczną Białoruś. Teraz zabieracie głos przeciwko wojnie Rosji z Ukrainą i decyzji Łukaszenki o jej poparciu. Dziękuję za odwagę. UE stoi po Twojej stronie" - przekazał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych.
"Podczas rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził, że poparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy pozostaje niezmienne. Podkreśliłem, że Ukraina pragnie pokoju, ale dopóki jesteśmy pod atakiem Rosji, potrzebujemy więcej sankcji i broni. Sekretarz zapewnił mnie w obu kwestiach. Koordynowaliśmy dalsze kroki" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
"Ja i dwóch kolegów przeszliśmy wiele mil do polskiej granicy po pozostawieniu naszego samochodu na poboczu. Prawie wszystkie samochody na tym zdjęciu przewożą jedynie kobiety i dzieci, większość bez żadnego bagażu, a samochód jest ich jedyną wartością" - przekazał w poniedziałek wieczorem amerykański reżyser, dziennikarz i aktor Sean Penn.
"Do rosyjskich szkół władze wysłały specjalne konspekty, aby przeprowadzić lekcję na temat tzw. 'rosyjskiej operacji pokojowej' na Ukrainie, jak określa inwazję na sąsiada Kreml. Takie zdjęcia powinni załączyć. Cała Rosja powinna je zobaczyć" - przekazała Katarzyna Chawryło, analityczka z Ośrodka Studiów Wschodnich.
"Zbrodnie na ludności cywilnej. Cierpienie dzieci i kobiet. Zamach na wolność i demokrację. To jest polityka Putina. Zwalczamy ją na każdym froncie. O pomocy humanitarnej rozmawiałem dziś z ambasadorami EOG w Polsce. O walce z rosyjską dezinformacją z szefem Google'a Sundarem Pichai'em" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
- Rosja powinna zostać pozbawiona miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Państwo, które popełnia zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej, nie może być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Takie państwo musi zamknąć wejście do wszystkich portów, kanałów, lotnisk na świecie. Takie państwo nie powinno otrzymywać setek miliardów na eksport energii. Kupowanie rosyjskich towarów jest teraz zapłatą za zabijanie ludzi - wskazywał ukraiński przywódca.
Rosyjska sytuacja finansowa robi się dramatyczna, a będzie jeszcze gorzej. Eksperci podkreślają, że gigantyczne znaczenie dla zachowania Putina może mieć podejście Pekinu. To w rękach Państwa Środka jest dziś kroplówka, której potrzebuje Moskwa - pisze dziennikarz WP Patryk Słowik.
Powiązane tematy:
- Dzisiaj z inicjatywy strony rosyjskiej odbyły się pierwsze negocjacje pomiędzy Ukrainą i Rosją. Negocjacje te były zorganizowane podczas bombardowania naszego terytorium. Widać było synchronizację tych wydarzeń. Rosja w taki sposób domaga się naszej uwagi. (...) Sprawiedliwe negocjacje mogą się odbywać wtedy, kiedy jedna strona nie uderza w drugią - przekazał wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wojska Rosji przegrupowują się i gromadzą sprzęt w celu zdobycia Kijowa i innych dużych miast. "W ciągu dnia oddziały agresora przegrupowały się i zgromadziły w pewnych obszarach pojazdy opancerzone oraz broń rakietową i artyleryjską" - przekazało dowództwo Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego" - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
Tłumy na dworcu głównym we Lwowie.
Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji - przekazała w poniedziałek agencja Reutera. Według Trudeau, ten przemysł przynosi "wielkie korzyści prezydentowi Putinowi i jego oligarchom".
Rosyjska kolumna pod Kijowem może wynosić nawet 27 kilometrów - informuje Reuters.
Jak informuje agencja Reutera, satelity Maxar zarejestrowały spory ruch sprzętu wojskowego rosyjskich okupantów pod Kijowem. W kolumnie zauważono czołgi, wozy pancerne i jednostki artylerii polowej. Zdjęcia mają pochodzić z dzisiejszego popołudnia.
Terminale systemu Starlink dotarły do Ukrainy - relacjonuje wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. Więcej o systemie przekazanym przez Elona Muska można przeczytać tutaj.
WP Wiadomości na: