Bush pożegnał Rumsfelda
Prezydent USA George W. Bush wygłosił w Białym Domu gorącą pochwałę zdymisjonowanego ministra obrony Donalda Rumsfelda, przypominając, że pełnił on funkcję szefa Pentagonu najdłużej w historii USA. Bush przedstawił także następcę Rumsfelda - Roberta Gatesa.
08.11.2006 | aktual.: 09.11.2006 02:30
Rumsfeld złożył rezygnację po porażce Republikanów we wtorkowych wyborach do Kongresu, którą w znacznej mierze przypisuje się niezadowoleniu Amerykanów z przebiegu wojny w Iraku.
Zobacz galerię:
Donald Rumsfeld stracił stanowisko
Rumsfeld piastował stanowisko ministra obrony dwukrotnie: w latach 1975-1976, kiedy był najmłodszym w dziejach Ameryki ministrem obrony, oraz ostatnio - od 2001 do chwili obecnej. Kiedy Bush mianował go pięć lat temu, był najstarszym ministrem obrony, mając 69 lat.
Stojąc obok Busha, Rumsfeld powiedział, że jest nadal przekonany do sensu wojny w Iraku, która - jak oświadczył - jest "pierwszą wojna XXI wieku", wojną nowego typu, która "nie jest na razie rozumiana" przez wielu ludzi. Wyraził przekonanie, że historia przyzna rację Bushowi i jemu samemu w sprawie Iraku.
Rumsfeld pozostanie w Pentagonie do czasu zatwierdzenia nominacji Gatesa przez Senat. Oczekuje się, że nie będzie z tym większych kłopotów, nawet gdyby po ponownym liczeniu głosów okazało się, że Demokraci zdobyli jednak większość w wyższej izbie Kongresu.
Gates uchodzi za raczej apolitycznego fachowca od spraw bezpieczeństwa i służb specjalnych, który - jak podkreślił prezydent Bush - służył sześciu prezydentom w CIA i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, nie tylko republikańskim.
Ekspert ds. wojskowych P.R.Crowley przypomniał w telewizji Fox News, że nominat Busha jest blisko związany z byłym doradcą prezydenta Busha seniora (1989-1993), Brentem Scowcroftem, który krytykuje sens wojny w Iraku.
Nowo mianowany szef Pentagonu jest młodszy o pokolenie od Rumsfelda - urodził się 25 września 1943 r. w Wichita w stanie Kansas. W młodości był harcerzem. Studiował w College of William and Mary, na Uniwersytecie stanu Indiana, oraz w prestiżowym Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie zrobił doktorat z historii Rosji i ZSRR.
CIA zwerbowało go już w 1966 r., gdy był na studiach w Indiana University. W sumie przepracował w agencji 26 lat. W 1974 r. przeszedł do pracy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu, skąd wrócił znowu do CIA w 5 lat później.
W 1987 roku został mianowany dyrektorem agencji przez prezydenta Reagana, ale jego nominacja została wycofana, gdy wyszło na jaw jego uwikłanie w aferę Iran-contras. W 1991 r. szefem CIA mianował go ponownie prezydent George H.W.Bush.
Pozostał na tym stanowisku do 1993 r., czyli objęcia władzy w Białym Domu przez prezydenta Clintona.
Gates był następnie prezydentem (rektorem) Uniwersytetu A&M w Teksasie i pracował na innych stanowiskach w sektorze prywatnym.
Kiedy Bush przedstawiał go, powiedział, że nie planował powrotu do rządu, bo najlepiej czuł się jako rektor Uniwersytetu A&M. Prowadzimy jednak wojnę - podkreślił.
Mianując go ministrem obrony Bush podkreślił jego doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i pracy wywiadu.
W życiu prywatnym nowy szef Pentagonu ma żonę Becky i dwoje dorosłych dzieci.
Tomasz Zalewski