Trwa ładowanie...

Burza wokół Jerzego S. Polacy powiedzieli, co o tym myślą

Aktor Jerzy S. usłyszał wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu. Czy adekwatny? Wynik badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna może zaskoczyć.

Burza wokół Jerzego S. Polacy powiedzieli, co o tym myśląBurza wokół Jerzego S. Polacy powiedzieli, co o tym myśląŹródło: PAP, fot: Łukasz Gagulski
d28nyg9
d28nyg9

17 października Jerzy S. potrącił 44-letniego motocyklistę. Na domiar złego w organizmie aktora było około 0,7 promila alkoholu. Rozpętała się prawdziwa burza.

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, zdecydowana większość respondentów, bo aż 80 proc., słyszała o sprawie zatrzymania znanego aktora. 20 proc. badanych nie wiedziało o tej sprawie.

 WP
Źródło: WP

1 marca sąd uznał Jerzego S. za winnego prowadzenia pod wpływem nietrzeźwości i orzekł wobec niego karę zakazu prowadzenia pojazdów przez trzy lata, grzywny w wysokości 12 tys. zł oraz 6 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

d28nyg9

Dodatkowo aktor ma też zapłacić prawie 4,3 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wezwano Brzezinskiego. Padło porównanie do PZPR

Kara dla aktora za niska?

Zapytaliśmy badanych, czy ta kara jest adekwatna. Aż 40 proc. respondentów uważa, że kara jest za niska w stosunku do winy aktora. Wśród tych odpowiedzi 20 proc. ankietowanych uznało, że jest nawet zdecydowanie za niska.

Jedynie 11 proc. badanych uważa, że sąd wymierzył zbyt wysoką karę.

d28nyg9

Najwięcej, bo aż 49 proc. ankietowanych, jest zdania, że zasądzona kara jest w sam raz.

 WP
Źródło: WP

Kontrowersyjne uzasadnienie

To, co wzbudziło kontrowersje, to uzasadnienie wyroku przez sąd. Otóż sędzia Tomasz Rutkowski uznał jazdę samochodem z 0,7 promila alkoholu we krwi za czyn o "średniej szkodliwości społecznej". Co na to nasi ankietowani?

50 proc. badanych nie zgadza się z tą opinią, a 34 proc. uważa ją za słuszną. Jedynie 16 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

 WP
Źródło: WP

Tak tłumaczył się Jerzy S.

Przypomnijmy, jak z zaistniałej sytuacji tłumaczył się aktor. - Przede wszystkim przyznał się do tego, że prowadził pojazd, będąc pod wpływem alkoholu - mówił podczas konferencji prasowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

d28nyg9

Tego dnia Jerzy S. miał wypić trzy, cztery lampki wina do obiadu. Zapomniał, że był umówiony na wywiad z dziennikarzem. Jak tłumaczył aktor, w związku z tym, że czuł się dobrze po kilku godzinach od spożycia alkoholu, wsiadł do samochodu i pojechał na spotkanie.

Po kolizji aktor wydał publiczne oświadczenie, w którym przepraszał.

Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 3-6 marca 2023 roku. Wzięło w nim udział 1045 pełnoletnich osób, dobranych według płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

d28nyg9
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28nyg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28nyg9
Więcej tematów