Trwa ładowanie...

Budżet UE. Szef PE: Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta

- Nie można zrobić kroku wstecz - stwierdził szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Zapewnił, że Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo zapowiadanego przez Polskę i Węgry weta budżetu UE.
Share
Budżet UE. Szef PE: Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta Polski i Węgier
Budżet UE. Szef PE: Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta Polski i WęgierŹródło: PAP, Fot: EPA
d298g2s

W rozmowie ze stacją informacyjną Sky Tg24 Sassoli oświadczył, że "nie można dotykać" zawartego porozumienia w sprawie Funduszu Odbudowy utworzonego w związku z kryzysem na tle pandemii.

- Teraz do Polski i do Węgier należy zadanie rozwiązania kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest to, że i tak pójdzie się z tym do przodu - i w sprawie Funduszu, i praworządności - stwierdził włoski polityk.

- Nie można zrobić kroku wstecz, narzędzia te wejdą w życie - zapewnił Sassoli.

d298g2s

Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko w zakresie rozporządzenia warunkującego wydatkowanie środków unijnych. Jak zaznaczył tylko przepisy zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej mogą być zaakceptowane przez Polskę.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d298g2s

Podziel się opinią

Share
d298g2s
d298g2s
Więcej tematów