Trwa ładowanie...
d24w3cz
budżet ue

Budżet UE. Jakie skutki może przynieść polskie weto?

Budżet Unii Europejskiej na przyszłe lata nadal stoi pod znakiem zapytania. Kraje Wspólnoty wciąż nie mogą porozumieć się w sprawie nowego budżetu na kolejne lata a na powiązanie praworządności z unijnymi wypłatami nie zgadzają się rządy Polski i Węgier.
Share
Budżet UE. Jakie skutki może przynieść polskie weto?
Budżet UE. Jakie skutki może przynieść polskie weto?Źródło: PAP, Fot: PAP/Andrzej Lange, Andrzej Lange
d24w3cz

Budżet UE. Jakie skutki może przynieść polskie weto?

Budżet UE budzi ogromne międzynarodowe emocje z powodu zapowiadanego przez rządy Polski i Węgier weta w sprawie łączenia go z zasadą praworządności. Już w czwartek szef rządu o wecie rozmawiał z Wiktorem Orbanem. Obaj politycy podpisali wspólne porozumienie ws. unijnego budżetu.

- W tej sprawie nie chodzi tylko o pieniądze (...). Fundusz Odbudowy jest potrzebny dla państw zadłużonych powyżej 100 proc. PKB, a nas to nie dotyczy (...). Tu chodzi o suwerenność i niezależność naszych ojczyzn - mówił węgierski premier.

d24w3cz

Budżet UE. Ile pieniędzy możemy stracić?

Budżet UE stanowił główny temat piątkowej rozmowy Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel. Jak wskazał premier, poruszono również temat ewentualnego weta wobec unijnego budżetu. "Potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków" - przekazał Morawiecki.

Budżet UE. Marszałek Grodzki apeluje o rozsądek

Budżet UE budzi gorące emocje również wśród senator. Marszałek Tomasz Grodzki wystąpił z orędziem, apelując by rząd nie wetował unijnego budżetu.

d24w3cz

Czytaj też:Budżet UE. Premier Mateusz Morawiecki podsumował rozmowę z kanclerz Niemiec

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rząd chce zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, a tym samym fundusz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa - powiedział w orędziu marszałek Senatu Tomasz Grodzki i zaapelował do rządu o opamiętanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24w3cz

Podziel się opinią

Share
d24w3cz
d24w3cz
Więcej tematów